کد خبر : 69589تاریخ ثبت : 1396/9/20 12:22:19

ایران برای شکست داعش تا حدودی به بغداد کمک کرد!

«داگلاس سیلیمان» سفیر آمریکا در بغداد با اذعان به نقش ایران در شکست گروه تروریستی داعش، مدعی شد تهران به تمامیت ارضی همسایگانش احترام نمی گذارد.

به گزارش کوگانابه نقل از ای بی سی نیوز، «داگلاس سیلیمان» سفیر آمریکا در بغداد با اذعان به نقش ایران در شکست تروریست های داعش در عراق، بر لزوم برنامه ریزی کشورش برای مقابله با ایران در دوره پس از داعش تاکید کرد.

وی که در سپتامبر ۲۰۱۶ مدت کوتاهی پیش از آغاز عملیات بازپس گیری موصل به این سمت منصوب شده مدعی شد آمریکا در دوره جدید باید بر حفظ صلح و بازسازی عراق تمرکز کرده و مراقب گسترش نفوذ ایران باشد.

سیلیمان در بخش دیگری از سخنان خود مدعی شد ایران به تمامیت ارضی همسایگان خود احترام نمی گذارد. وی با اذعان به نقش آفرینی ایران در شکست تروریست های داعش ادعا کرد تهران در این رابطه «تا حدودی» به بغداد کمک کرده است.

این دیپلمات آمریکایی با نادیده گرفتن تلاش های ایران در بهبود وضعیت عراق در بخش های مختلف افزود: صریح بگویم من تا کنون ندیده ام که ایران در زمینه بشردوستانه و اجرای برنامه های سازمان ملل کمک مالی به عراق بکند.

به گفته وی عراق در حال خارج شدن از یک دوره بسیار دشوار بوده و با مشکلات فراوانی در ساختار اقتصادی، اجتماعی است و آمریکا تاکید دارد که این کشور رابط مثبت و خوبی با همه همسایگانش از جمله ایران داشته باشد.

سیلیمان همچنین از لزوم بهبود مناسبات عراق با عربستان سعودی و اردن به منظور نقش آفرینی بهتر در تحولات منطقه ای سخن گفت.

وی با اشاره به تنش های به وجود آمده بین عراق و اربیل مدعی شد آمریکا در حال میانجیگری و کمک به هر دو طرف برای آغاز و به نتیجه رساندن مذاکرات است.

سفیر آمریکا در عراق در عین حال اذعان کرد که با وجود تلاش های واشنگتن و حمایت دولت عراق و کردها از ایده مذاکره، هنوز هیچ اقدام جدی در این راستا آغاز نشده است.

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه