کد خبر : 69531تاریخ ثبت : 1396/9/20 10:52:08
فرهنگ عامه و زمانه ی زیبای کنگان در حال فراموش شدن است

فرهنگ عامه و زمانه ی زیبای کنگان در حال فراموش شدن است

فرهنگ عامه و آگاهی عمومی، هنگامی که ما با دو عبارت و ترکیب فرهنگ عامه و آگاهی عمومی مواجه می شویم، در واقع با دو رویکرد متفاوت و مرتبط باهم روبرو می شویم فرهنگ عامه آگاهی سنتی و غالباً تجربی و میراث نیاکان ماست و متکی بر شیوه هایی است.

به گزارش کوگانافرهنگ عامه و آگاهی عمومی، هنگامی که ما با دو عبارت و ترکیب فرهنگ عامه و آگاهی عمومی مواجه می شویم، در واقع با دو رویکرد متفاوت و مرتبط باهم روبرو می شویم  فرهنگ عامه آگاهی سنتی و غالباً تجربی و میراث نیاکان ماست و متکی برشیوه هایی است که افراد جامعه با طبیعت و محیطی که در آن زندگی می کند به ارزش ها، باورها و سنن و رسومی ریشه دار دست یافته اند که متکی بر تماس مستقیم و ارتباط مداوم با همه ی افراد و اشیاء پیرامونی طی مراحل زمانی مداوم یک زندگی که تا دوسه نسل گاهی ادامه می یابد.

و با دریافت شفاهی شناخته می شود . و در محاوره روزمره حسب نیاز و ضرورت و یا نشاط دادن به یک احساس فعال می شود زیرا تا حد زیادی قوام و دوام فرهنگ دیرین یک جامعه به آن وابسته بوده و بعنوان زیر ساخت سایر آگاهی ها شناخته می شود ولی فرهنگ عمومی برپایه تحصیلات و کسب دانش از طریق چهار چوبی کلاسیک در کتب و نشریات و رسانه و سایر منابع فرهنگی و علمی به دست می آوریم.

اما موضع بحث در این نوشتار فرهنگ عامه و ابعاد مختلف درحد توان می پردازم آشکار است که بسیار پیش می آید حتی تعداد فراوانی از افراد آگاه وقتی که به سطح دانش چشمگیری دست یافتند  به ساختار اجتماعی محبوب خود را از طریق ارتباط با محتوا های موجود به تشکیل نشست های عمیقاً خود جوش، محافل خودمانی، شب نشینی های بدون تشریفات که ویژگی های فراوانی را به ارمغان می آورند؛ برداشت آن گفت و شنودها را بعنوان پایه ی در راستای ترکیبی دوگانه برای تجزیه و تحلیل پدیده های نوین بکارمی برد.

آنچه در این معنی اتفاق افتاده است، ساختاری هیجان انگیز است که در آن شخصیت گسست ناپذیر انسان علی رغم شدت و ضعفش از گذشته خود نمی تواند بطور کلی ببرد.

بفرض مثال وقتی در کنار یک عده از کشاورزان قرار می گیریم آنها با فرهنگ خاص خود با اصطلاحات ویژه و با مرور و تکرار دانستنیها عملاً آسیب ها و موانع کار خود را در کارگاهی تجربی برطرف می کنند . وقتی باغبانی از خاطرات قدیمی تر ها می گوید که در نخلستان(باغش) ثمر نخل هایش در آستانه رسیدن مورد تهاجم بی سابقه و سنگین زنبورهای قرمز وحشی قرار گرفته و در آن حوالی هر چه گشته، لانه ی زنبورها را نیافته است.

روزی دیگر بفکرش رسیده که زنبوری از میان زنبورهای مهاجم بگیرد و با بستن نخی به پای آن زنبور بمنظور رد یابی، بتواند لانه های آفت های باغش را شناسائی کند.

و یا دامداری و صیاد ماهیگیر، نجار گلافی، گرگور و تورباف، کوزگر، ملوان (جاشو) ناخدا، کاسب، اذان گوی مسجد، عقاد محل، قاریان قران، ملاهای مکتب، کاتبان قدیمی و از سوی دیگر زنان خانه دار و همکاران همیشگی همسران در انواع مشاغل آشپزی، خانه داری، خیاطی، دایه ها وقابله های محلی و وقتی که خاطرات و گفته های آن جمع عظیم را کنار هم بچینیم خود دانشنامه ی می شود از فرهنگ عامه شهرمان و شناسناسه و هویت مردمان کنگان است.

قبل از پیشنهاد داده بوده یک گعده نشینی چهارچوب دار هدفمند و برنامه ریزی شده با حضور ریش سفیدان می تواند در احیای فرهنگ عامه و تقویت ارتباط اجتماعی مان در قالب تهیه فیلم مستند و گزارش از گذشته کنگان حداقل تاریخ شفاهی آن می تواند کار ماندگار ارزشمندی باشد که برای نسل های بعد هدیه وارثی گرانبها خواهد بود.

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه