کد خبر : 69529تاریخ ثبت : 1396/9/13 09:16:44
آیا واقعاً ایران از نظر شاخص های رفاه در رتبه 117 جهان قرار می گیرد؟

آیا واقعاً ایران از نظر شاخص های رفاه در رتبه 117 جهان قرار می گیرد؟

ایران در رتبه 117 جهان در شاخص رفاه قرار گرفت.

به گزارش کوگانا، این چنین که پیدا است همانند رسم معمول ما که جوجه ها را آخر پائیز می شماریم در مراکز تحقیقاتی و پژوهشی خصوصی و دولتی قاره پیر نیز در حال حاضر بشدت در حال ارزیابی معیار ها و شاخص های متنوع اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و از نگاه بررسی و مطالعه ی خود کرده و براساس دریافت و یا گاهی ساخت گزارش هایی از رتبه بندی کشورهای جهان بویژه در پایان سال میلادی صادر می کنند و مرتب فهرست و لیست نمرات رده بندی شده ی را صادر می کنند چه خوب است که کارشناسان امر این ریز امتیاز دهی یا چگونگی کسر آن را مورد تقیق و مطالعه ی عمیق قرار دهند.

اخیراً موسسه لیگتوم مستقر در لندن نیز با در نظر گرفتن 11 شاخص(9 مورد اختصاصی) از حوزه رفاه جهانی2017، که مدعی است در 149 کشور مورد بررسی قرار داده  و در معیا رسنجی کلی برآورد برخورداری از رفاه  را رتبه بندی کرده است که در این لیست بلند بالا نروژ در این میان پیشرفت های قابل توجهی بین کشورهای حوزه اسکاندیناوی به ثبت رسانده است و کشورمان ایران نیز دراین رتبه بندی در رتبه 117 قرار داده است.


روش شناسی و استانداردهای این شاخص ورده کشور برتر دنیا در این موضوعشاخص رفاه بر اساس 9 معیار اساسی محاسبه شده است:

1.کیفیت اقتصادی، که شامل اندازه گیری: میزان باز بودن اقتصاد بدون دخالت دولت، شاخص های اقتصاد کلان و پایه های رشد، فرصت های اقتصادی و بهره وری از بخش مالی است.

2. محیط تجاری، که شامل اندازه گیری: محیط مدیریت کسب و کار، زیرساخت های کسب و کار، محدودیت های نوآوری، انعطاف پذیری بازار کار است.

3. کشورداری، که شامل اندازه گیری عملکرد دولت در سه بعد است: بهره وری دولت، دموکراسی، مشارکت سیاسی، و نقش قانون است.

4. آموزش و پرورش، که شامل اندازه گیری: در دسترس بودن آموزش، کیفیت آموزش و عنصرمنابع انسانی است.

5. سلامت، شامل اندازه گیری عملکرد دولت در سه بعد است: سلامت جسمی و روانی، زیرساخت های بهداشتی و مراقبت های پیشگیرانه است.

6. ایمنی و امنیت،شامل اندازه گیری: امنیت ملی، ایمنی شخصی.

7. آزادی شخصی، که شامل اندازه گیری پیشرفت دولت در راستای حقوق قانونی، آزادی شخصی و تحمل اجتماعی است.

8. سرمایه اجتماعی، که شامل اندازه گیری: قدرت روابط شخصی، حمایت اجتماعی، هنجارهای اجتماعی، مشارکت مردمی در کشور است.

9.کیفیت منابع طبیعی وزیست محیطی، که شامل اندازه گیری عملکرد دولت در سه جنبه: کیفیت محیط زیست طبیعی، و فشارهای محیط زیست، و تلاش برای حفظ محیط زیست است.

ده کشور آخر در رتبه بندی نهایی:


نمره شاخصها از صفر به 100 در هر استاندارد به طور جداگانه محاسبه شده، ترکیب تمام نمرات در یک حد متوسط ​​در محدوده صفر تا 100 قرار می گیرد و نزدیک تر کشور به عدد 100، نشان دهنده عملکرد موفق تر و بالعکس  نزدیک بودن یک کشور به نقطه ی صفر، نشان می دهد که آنها کمتر از رفاه استاندارد بوده اند برهمین پایه نروژ در صدر شاخص در حد متوسط ​​به میزان 79.85 در حالی که یمن، در پایین ترین قسمت رده بندی با نمره متوسط ​​36.36 جای دارد.

  رتبه بندی کشورهای عربی
منبع:THE LEGATUM PROSPERITY INDEX

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه