کد خبر : 69527تاریخ ثبت : 1396/9/12 10:37:31
چرا دولت شرکت نیست؟

چرا دولت شرکت نیست؟

در جوامعی که به موفقیت صاحبان کسب و کار وتجارت احترام می گذارند و از آنها بعنوان مشاوران در بسیاری از مسائل سوال می کنند و تا حدی حق هم همین است که این کار را بخصوص در موارد مربوط به پول و امور مالی انجام می دهند.

به گزارش کوگاناچطور واقعیت اقتصادی را باید تحلیل کرد که می گویند: مبدا سیاست اقتصادی موجود، یک گفتگو میان دو کلمه آری و نه و میان سایه ها و اطیافی است که نه پذیرش مطلق و نه رد مطلق را حاضر نیست شفاف سازی کند.

دانشجویان دانشگاه که قصد دارند در کسب و کار و تجارت فعالیت کنند، اغلب دانش اقتصاد تخصصی را بدست می آورند اما تعداد اندکی از آنها معتقدند که در نهایت از آنچه که در سر کلاس ها و سالن سخنرانی ها می آموزند به آنها کمک چندانی در مدیریت کسب و کار نمی کند زیرا این دانشجویان از واقعیت اساسی جریان در جامعه آگاه هستند.

عکس آن نیز درست است آنچه که برخی افراد در مدیریت کسب و کار یاد می گیرند به آنها در اجرای سیاست های اقتصادی کمک نمی کند. دولت یک شرکت بزرگ نیست. اندیشه فکری و هوش اقتصادی که یک تاجر بزرگ دارد در کل از او یک تحلیلگر اقتصادی بزرگ نمی سازد. مدیر عامل شرکتی که 1 میلیارد دلار درآمد کسب می کند بطور مثال بعید است که برای مشاوره ای در اقتصاد 600 ملیارد دلاری فرد مناسب باشد.

انتخاباتی برگزار می شود و پس از آن هستند افراد دیگه با انگیزه های متفاوت که برخی درصد دستیابی به مزایا و امتیازات ویژه و حفظ موقعیت اقتصادی سیاسی و حتی گسترش آن هستند به بدنه دولت نفوذ پیدا می کنند و شروع به انتقال و تسری مفاهیم و اصطلاحات مورد علاقه براساس منافع خود یا گروه وابسته سیاسی خود در جامعه می کنند. و بسیار پیش آمده است که در این رهگذر این قشر محروم بوده که فقیر تر شده و آن ثروتمند مرتبط با فضای تصمیم سازی انبوه ثروت خود افزوده است زیرا در آن فضا رقابت هرچه بیشتر میان مرفه هان بی درد است.

 اما این باید موضوع روشن شود؟ با این حال مثلاً معمولا بازرگانان و اقتصاددانان مولتی میلیار در درد قشر محروم را کمتر می دانند. زیرا آن قدر سرگرم حساب و کتاب خود هستند که احساس زیر دستان غوطه ور در فقر و نداری را نمی توانند حس کنند.

در اینجا چه چیزی جدید است؟ مسئله این است که بسیاری از مردم و حتی مدیران موفق معتقدند که کسانی که ثروت شخصی خود را انبوه ساخته اند می توانند یک ملت را به مراتب پیشرفته تر و شادتر جهت بدهند و ببینند اما  متاسفانه توصیه های آنها اغلب گمراه کننده و فاجعه بار است.

اگر صد مدیر ارشد اقتصادی با صد اقتصاددان برجسته دیدار کنند شاید از میان بازرگانان برجسته و برجسته ترین اقتصاد دانان درگیر بحث، تنها تعداد محدودی از تحلیلگران صادق موفق بیرون خواهند آمد. زیرا سبک تفکر مورد نیاز برای تجزیه و تحلیل اقتصادی بسیار متفاوت از موفقیت در کسب و کار است. وقتی ما این تفاوت را درک می کنیم می توانیم ماهیت انجام یک تحلیلگر اقتصادی برجسته را هم درک کنیم و بعضی از تجار ممکن است اقتصاددانان ارشدی باشند که مطمئنا در این زمینه باید یکپارچگی و هماهنگی کافی با شرایط اقتصادی روز و آینده کشور داشته باشند.

اجازه بدهید با دو نمونه از مسائل اقتصادی که به ما نشان می دهند که مشاوران ارشد در حوزه ی کلان سیاست اقتصادی کشور به طور کلی این مورد را مورد تمرکز قرار نمی دهند آشنا شویم  اولین موضوع رابطه بین صادرات و واردات ایجاد اشتغال است و دوم رابطه بین سرمایه گذاری خارجی و تعادل تجارت است. که هر دو مساله تا حد زیادی مربوط به تجارت بین المللی می شوند همچنین این واقعیت روشن است که صحنه ی تجارت بین المللی عرصه ی است که بازرگانان فعال در زمینه ی کسب و کار در قیاس های خود بوِیژه در قالب صادرات و ایجاد اشتغال و یا واردات اغلب دولت را با" شرکت" اشتباه میگیرند. و خدمت به جامعه از این مسیر دراین گیرو دار یا عقب می افتد و یا کاملاً فراموش می شود.

دو نکته پیرامون این وضعیت وجود دارد. اول نکته ی سطحی که تاجران کسب و کارها تجربیات خود را در زندگی تجارتی با حداکثر سقف دلخواه دنبال می کنند و پیدا کردن اصول اساسی عقاید کسب و کار به عهده اقتصاددانان می گذارند.

نگاه عمیق تر به این قضیه این است که انواع واکنش هایی که معمولا در تصمیم اجرای طرح یک کسب و کار ظاهر می شوند ضعیف تر از آنچه است که در کل اقتصاد ظاهر می شوند و با آنها متفاوت است. و در کنار آن فعالیت یک مشاور عمده اقتصادی دولت در عرصه ی کسب و کار خود نیز ممکن است در نوسان تصمیمات و تضارب منافع عمومی دچار تردید و تشتت مرحله ی یا حتی کلی وکلان، ارجحیت ها و حق تقدمی را برای خود و مجموعه ی زیر گروه بخصوص در بازار ارز و سکه و سرمایه ... قائل شود.

با این اوصاف بسیاری از مردم عادی درک تفاوت بزرگ بین پیچیدگی اقتصاد ملی و پیچیدگی یک کسب و کار بزرگ را به دشوار ی تحمل می کنند. اقتصاد کشور چند میلیون نفر را می تواند بکارگیرد در حالی که که بنظر می رسد حداقل منهای20000 برابر تعداد کارکنانی است که بزرگترین شرکت تحت پوشش یک مدیر و یا عضو هیات مدیره ی آن که مشاور اقتصادی و یا بعنوان مدیر ارشد کار آفرینی دولت اعمال نظر یا تصمیم سازی می کند نسبت قابل ملاحظه ی را تفاوت زیادی در پیچیدگی بین اقتصاد ملی و بزرگترین شرکتهای تجاری نشان می دهد. اگر راز این مسئله را از یک ریاضیدان بپرسیم به ما می گوید که تعداد تعاملات احتمالی در میان یک گروه بزرگ از افراد به تعداد و گستره مربع کار آنها بستگی دارد.

ولی من کار حرفه ای را نمی خواهم سرزنش کنم، اما بیشترین احتمال این است که اقتصاد کشور پیچیده تر از مدیریت بزرگترین شرکت ها باشد، نه صدها بلکه ده ها هزاران بار بیشتر با وجود نمونه هایی که قبلا ذکر شد باید روشن شود چرا تجزیه و تحلیل اقتصادی نیاز به مفاهیم مختلف به یک راه تفکر گسترده نیاز دارد که کاملا متفاوت با آنچه که به مدیریت کسب و کار معروف است. برای پاسخ به این سؤال باید به عمیق ترین تفاوت بین کسب و کار خوب و فکر تجزیه و تحلیل اقتصادی خوب تر پرداخت.

تفاوت اساسی بین استراتژی کسب و کار و تجزیه و تحلیل اقتصادی به شرح زیر است که شرکت بزرگ سیستم های باز را در نظر گرفته در حالی که اقتصاد با وجود رشد روز افزون تجارت جهانی تا حد زیادی یک سیستم بسته است. بازرگانان به فکر کردن در مورد سیستم بسته عادت ندارند اما اقتصاددانان به آن خو گرفته اند.

دولت باید چکار کند؟

 در جوامعی که به موفقیت صاحبان کسب و کار وتجارت احترام می گذارند و از آنها بعنوان مشاوران در بسیاری از مسائل سوال می کنند و تا حدی حق هم همین است که این کار را بخصوص در موارد مربوط به پول و امور مالی  انجام می دهند. اما همه ما امیدواریم که مشاور و مدیران بتوانند درک درستی از موفقیت کسب و کار موفق در مورد سیاست اقتصادی ما داشته باشند.

هنگامی که جهان را به رکود اقتصادی در سال 1930 گرفتار شد جان کینز به گسترش جامع پولی (نقدینگی) برای کاهش بحران و برای سیاستی براساس تجزیه و تحلیل اقتصادی پرداخت که بهتر بود به جای تمرکز بر این موضوع به راهنمایی بانکداران که متعهد به پوشش طلا و یا تولید کنندگان که می خواهند به افزایش قیمت با محدودیت و پیچیدگی در تولید بپردازند. می پرداخت "زیرا اقتصاد یک علم فنی و دشوار است که هیچکس آن را باور ندارد".و اکنون اگر توصیه های کینز را اعمال کنیم، بدترین فاجعه رکود اقتصادی می تواند رقم بخورد.

یک اقتصاددان خوب می تواند خوب باشد اما ممکن است یک مدیر اجرایی خوب نباشد. در واقع شاید آسانتر این باشد که باید فقط  یک اقتصاددان بود، زیرا رقابت کمتر است. با این حال، اقتصاد و تجارت یکسان نیستند و تسلط بر آن به معنای تنها حفظ خود و تسلط بر دیگران نیست. و فرصتی برای یک مدیر ارشد کار آفرینی موفق به عنوان متخصص بیشتر در اقتصاد موفق بچشم می اید و نه با اقتصادی بیمار اگر شما علاقه مند به موضوع اقتصاد هستنید و خواندن اخبار اقتصادی در سراسر جهان و مسئله داده های اقتصادی و ارقام ارزهای مهم و اقتصاد جهانی را دنبال می کنید باید این آگاهی داشته باشید که مجموعه ای از سایت ها اینترنتی و روزنامه ها، مجلات، مراکز تحقیقاتی  مشاوره که روزانه جزئیاتی، در قالب اصول اولیه و اعلام وضعیت و شاخص ها با ابزار جدی جدیدی به شما بگونه ی نشان می دهند که یعنی شما سخت به آن نیاز مندید در واقع آنها از این طریق به اعمال مدیریت اقتصادی، مهار رشد دیگر کشورها، هک کردن هوش اقتصادی تحلیلگران و مشاوران ارشد اقتصادی تاثیر پذیر بویژه در کشورهای در حال توسعه می پردازند. و از دکترین شوک و تخلیه بشدت بهره می برند.

برای مثال درگزارشی می خوانید بالا بردن نرخ بهره ایالات متحده، بر اقتصاد جهانی و ارزهای وابسته به دلار اثر خواهد گذاشت. اگر شما یک سرمایه گذار ارزی هستید تصمیم سرمایه گذاری شما بستگی به پیگیری شما از نحوه سیاست گذاری بانک فدرال و ذخیره ی آن جلسات و تحلیل آن خواهد بود.

و یا اگر سرمایه گذار در بازار سهام و اوراق قرضه هستید، مهم است که از آنچه که در چارچوب شاخص های اصلی سهام در جهان اتفاق می افتد آگاهی داشته باشید. حرکت این شاخص ها منجر به تحرک شاخص های دیگر سهام می شود و به بسیاری از بازارهای سهام در سراسر جهان اطمینان می دهد و در آن زمینه در چگونگی به روز رسانی بازارها و شاخص ها آن باید اشراف داشته باشید.

مهمترین منابع دریافت آگاهی و سایت های اقتصادی

1- کتب و مقالاتی اقتصاد دانان و صاحب نظران که روزانه درخصوص تحلیل شرایط اقتصادی روز جهان به سایت های اینترنتی وکتابخانه ی دیجیتال سرازیر می شوند که بسیاری از محتواهای آن رسانه ها حاکی از شکست نظام اقتصاد بین الملی و سیاست های فریبکارانه نظام سلطه بین الملل است. و همچنین از تجربیات موفق اقتصادهای مستقل و کشورها در حال ظهور می توان عناوین فراوانی را یافت.

2- موسسات بین المللی

تعدادی از موسسات بین المللی وجود دارند که مهمترین قواعد و شاخص اقتصادی را به تحلیلگران و علاقه مندان به پیگیری اخبار، اطلاعات اقتصادی و مطالعات مربوط به کشاورزی، صنعت، غذا، تجارت، اشتغال و سایر امور را معرفی می کند. این موسسات شامل بانک جهانی، سازمان تجارت جهانی، انجمن توسعه بین المللی، سازمان بین المللی کار سازمان بهداشت جهانی، سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل (FAO)، شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد (ECOSOC)، کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیای غربی (ESCWA)، سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) می شوند.

3- روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا

بیشترین حجم معاملات در امریکا از سال 2003 تاکنون گزارش کرده است اگر شما علاقه مند به موضوع اقتصاد هستنید و خواندن اخبار اقتصادی در سراسر جهان و مسئله داده های اقتصادی و ارقام ارزهای مهم و اقتصاد جهانی را دنبال می کنید می توانید آن را بصورت مجموعه ای از سایت ها در اینترنت از روزنامه ها، مجلات، مراکز تحقیقاتی حفظ، مشاوره و چیزهایی مانند که شما به ارمغان می آورد روزانه به جزئیات، که در آن پیگیری از آن چیزهایی شد اصول اولیه ابزار جدی دیگری است که به آن نیاز مندید.

4-بلومبرگ

وب سایت تخصصی در تجزیه و تحلیل سیاسی و اقتصادی و به این دلیل که شخصیت بلومبرگ صرفا اقتصادی است، بیشتر مقالات بر موضوعات اقتصادی در حال ظهور در جهان متمرکز شده است. این مجموعه مقالات روزانه برای اقتصاددانان سراسر جهان ارائه می دهد که در مورد سیاست های اقتصادی عمومی در کشور مانند هزینه های عمومی، مالیات، نرخ ارز و چیزهای دیگر اطلاعاتی را ارائه می دهد.

5- بانک های مرکزی

یکی از مهم ترین نکته در نشریه اخبار اقتصادی صادر شده توسط بانک های مرکزی اگاهی از وضعیت ارزهای مستقل در جهان، دلار، یورو، پوند استرلینگ، ین ژاپن، فرانک سوئیس است، تصمیم بانک مرکزی این کشورها بسیار مهم است و پیگیری آن تصمیمات را از منبع آن بهترین راه برای ردیابی اطلاعات ارز و برخی از داده های تورم و سایر شاخص های مالی بشمار می آید.

6-اکونومیست

 اقتصاد از نوع انگلیسی در مجله اکونومیست، با وجود آن که صرفا اقتصادی نیست به انتشار اخبار و امور بین المللی به زبان انگلیسی، می پردازد سیاست تحریریه در جهت جذب تصمیم مدیران اجرایی و سیاست گذاران دولتی و سیستم های اقتصادی در دولت های جهان است و که گاهی اوقات بحران هایی را برخی از کشورها ایجاد می کند. همچنین فصل نامه چهار ماهه خود را باعنوان"Technology Quarterly"منتشر می کند

7- مجله ی Inc

این مجله یکی از معتبر ترین مجلات اقتصادی در جهان است که بر فعالیت مدیران و کارآفرینان متوسط تا موفقیت تاکید دارد. مجله چندین لیست را منتشر می کند که مهمترین آنها عبارتند از بهترین کار آفرینان در سن 30 سالگی و فهرست بیش از 5000 شرکت در حال رشد در ایالات متحده را در بر گرفته است.

8- مجله ی fortune

این مجله مربوط به جنبه های اقتصادی جهان از شرکت ها و پروژه های در حال ظهور است و به ارائه لیست های سالانه خود مشهور است

9- فوربس

مجله آمریکایی که ماهانه از سال 1917 منتشر شده و علاقه مند به عرضه ی اخبار اقتصادی  و دنیای امور مالی و کسب و کار است،

10- فایننشال تایمز

 روزنامه ای که در لندن  منتشر شده و علاقه مند به کسب و کار بین المللی است.

11- وال استریت ژورنال

یکی از برجسته ترین رقبای که در سال 1888 تأسیس شده و یک روزنامه بین المللی است که علاقه مند به امور اقتصادی و تجاری عمدتا در ایالات متحده و مسائل مربوط به اخبار و مالی است.

12 -مانی ویک

یک نشریه اقتصادی هفتگی بوده که اخبار مالی و اقتصادی را پوشش می دهد و تجزیه و تحلیل بازارهای مالی محلی در انگلیس را تحلیل می کند. علاوه بر اخبار و مصاحبه های ارائه شده توسط این مجله، تجزیه و تحلیل اقتصادی دقیق ارائه شده توسط مجله در مورد آن کشور و جهان وجود دارد.

13-بیزنس اینسایدر

یک سایت خبری درآمریکاست که با تمرکز بر اخبار کسب و کار و مالی و رویدادهای سیاسی در سراسر جهان و تأثیر آنها بر اقتصاد راه اندازی شده است.

14- سی ان بی سی CNBC عربی

یک کانال تخصصی در اقتصاد متعلق به شرکت کوم کاست آمریکاست که در دبی، امارات متحده عربی ریاض، کویت، دوحه، منامه، دفاتری را دایر کرده است که شامل کانال تلویزیونی، سایت و روزنامه ی به زبان عربی که  آخرین اخبار اقتصادی در بازارهای مالی عرب و بین المللی ارائه می دهد و بصورت روزانه تجزیه و تحلیل کاهش و افزایش سهام، اوراق قرضه و نرخ کالاها را در دنیای عرب و سراسرجهان توسط متخصصان را فراهم می کند.

و کار دوم دولت

برسمیت شناختن حقوق جامعه و حق تعریف توزیع مجدد  تصویری از مفهوم عدالت اجتماعی به عنوان یک ایده جامع نگر و با ارائه تصویر ی از عدالت توزیع و برسمیت شناختن حقوق طیف های مختلف جامعه بر مبنای از میان برداشتن نابرابری های اقتصادی و اجتماعی است ترکیبی از عدالت توزیعی و به رسمیت شناختن حقوق اقتصادی افراد مختلف در لایه ها و اقشار متنوع جامعه می توان گفت که این پروسه وارث طبیعی وعده داده شده با مضمون"عدالت اجتماعی در پرتو قانون اساسی است عدالت اجتماعی با به روز رسانی ایده ی" فرصت های برابر برای استعدادهای متفاوت" مرتفع کننده نگرانی جامعه و موید غلبه بر بسیاری از موانع است که منجر به جلوگیری از تراکم و انحصار فرصت ها در اختیار یک اقلیت تصمیم گیرمی شود.

در حال حاضر ما می دانیم که موانع ظاهراً غیر قابل عبور در نظر گرفته شده و اقدامات اقتصادی، نه از طریق یک سیستم و یا یک روند ثابت وسیال قابل پیش بینی ارائه می شود بلکه تعریف استراتژی های اورژانسی این عرصه  باید در برابر توزیع برابر فرصت ها، فرصت برابری شانس، با فرصت های آشکار و رو به جلو  عدالت توزیعی و به رسمیت شناختن حقوق اقتصادی افراد جامعه با پایان روند جذب و دفع یک طرفه بین صاحبان حق توزیع و می تواند با پیروی از منطق همه منابع در اختیار همه به نتیجه برسد.

حس بی عدالتی متقاضی عدالت اجتماعی

هر زمانی که مسئله «برسمیت شناختن حقوق افراد» مطرح شده دلیلش این است که باید مردم محروم در نظر بگیرید و این محرومیت بدون حمایت و بدون دلیل در کشوری غنی بوجود نمی آیند. همانطور که در مطالعه کلاسیک بی عدالتی دیده می شود، شکایت از محرومیت مربوط به نابرابری است.

کیفیت پایین زندگی، بدون در نظر گرفتن بدبختی و فلاکت تجربه شده است. ولی لمس عدالت توزیعی بعنوان تجربه ی فراگیر گزارش نشده است قربانیان بدبختی به این"طبیعت ناخوشایند" عادت نمی کنند. و طبعاً وضعیت امروز را  با شرایط دیروز مقایسه کرده و فرد خود را با کسانی که در اطراف خود می بیند قیاس کرده و چراهای متعددی را مطرح می کند.

اینگونه مقررات یک طرفه معمولاً در بالا دست؛ دو جنبه از زندگی مردم را تحت تاثیر قرار می دهد بخصوص وقتی هر گونه تغییرات را بدون در نظر گرفتن آنان بوجود می آورند عدم اطلاع رسانی شفاف در برخورداری از مزیت ها و آسیب های یک طرح اقتصادی مقصد یک زندگی کریمانه توده در جامعه به کدام شرایط بستگی دارد و میزان اندازه گیری رفاه مورد نظر در کدام معیارهای دقیق نهفته است و متولی آن کیست و همچنان مشکلی بنام فقر مطلق و محرومیت نسبی چگونگی ثبات شرایط زندگی مردم را تحت تاثیر خود قرار می دهد و فقدان علائم بهبود استاندارد قابل قبول محرومیت زدائی، همزمان با طبقاتی شدن جامعه، نقض عدالت را مطرح کند.

نابرابری در ثروت و درآمد را تا حدی می توان به عنوان کمرنگی عدالت یا بی عدالتی تعریف کرد، اما عدالت یا بی عدالتی مربوط به شکاف در حال افزایش میان جامعه بین شرایط زندگی و ثروت در مورد کسانی عینیت دارد که مستقیما بالای تپه ثروت قرار دارند و محدودیت شکاف بین خود و توده زیر خط فقر جامعه را نمی بینند و یا بدتر از آن به این پدیده بی توجهند از این رو حس بی عدالتی و بی توجهی در اینجا متولد شده که توده خواستار توزیع مجدد ثروت و فرصت ها می شود و نمی توانند دلایل آن را نادیده بگیرد همه متوجهند که منابع بزرگ و برتر درآمد و ثروت ملی مثل نفت و گاز پتروشیمی و انرژِی وبازار، تجارت، ارز و و وابسته به تصمیم سازی دولت و مشاوران اقتصادی آن است پس بخش بزرگتر محروم جامعه، چشم به اقدامات مطلوب آنها دارد.

عبدالمجید اورا

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه