کد خبر : 69487تاریخ ثبت : 1396/9/7 11:51:34
روزنامه صهیونیستی ناسیونال نیوز

ده پیش شرط مذاکره اسرائیل با عربستان را مطرح کرد

قاعده اساسی در برخورد با سعودی ها و دوستان شان این است که اسرائیل نباید احساس کنند که مجبور به پرداخت چیزی در ازای صلح است اگر آنها این شرایط را رد کنند اسرائیل تحت تاثیر نتیجه ی آن قرار نخواهد گرفت.

به گزارش کوگانامردخای كیدار، مستشرق اسرائیلی بنا به گفته ی خودش «دستورالعملی را بر مبنای اصول اساسی» ارائه كرده كه اسرائیل باید استراتژی مذاكره خود را برابر عربستان و هر كشور دیگر عربی كه خواهان برقراری صلح قطعی با «دولت یهودی» است، بر پایه ی آن بنا كند.

این متخصص سازمان اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل که به مدت 25 سال در آن زمینه فعالیت کرده است می گوید: همراه با گمانه زنی رسانه ای که امکان عادی سازی روابط بین اسرائیل و کشورهای شبه جزیره عربستان (عربستان سعودی، امارات متحده عربی، کویت و قطر) قوت گرفته، آنچه مهم است باید اسرائیل بداند که چگونه در تعامل با این مذاکرات، برای جلوگیری از تکرار اشتباهات در توافق صلح با مصر و اردن وارد عمل شود.

در ادامه این مهمان دائم در برنامه های خبری کیان صهیونیستی گفت: قاعده اساسی در برخورد با سعودی ها و دوستان شان این است که اسرائیل نباید احساس کنند که مجبور به پرداخت چیزی در ازای صلح است اگر آنها این شرایط را رد کنند اسرائیل تحت تاثیر نتیجه ی آن قرار نخواهد گرفت.

 استاد ارشد زبان عبری در دانشگاه بار ایلان اسرائیل گفت: "در اینجا ده شاخص کلیدی برای کمک به اسرائیل برای مقابله با فرهنگ خاورمیانه به شیوه ای آگاهانه وجود دارد که عدم رعایت آنها به اشتباهات وحشتناک گذشته در توافق سابق با مصر و اردن منجر می شود.

او اشاره کرد: وقتی از عربستان سعودی سخن می گوید این امر بر سایر کشورهای عربی و اسلامی نیز اعمال می شود مهم است بدانیم که سعودی ها واقعا صلح با اسرائیل را می خواهند یا آنها بدنبال جذب همکاری برای مقابله با دشمن خود ایران هستند ولی مشخص است آنها برای تحقق این موضوع حتی حاضرند جنگی بین ایران و اسرائیل صورت بگیرد و اسرائیل را به نابودی بکشانند با این وجود به عربستان اطمینانی نیست زیرا علنی کردن و عادی سازی روابط شان برای ما هیچ سودی ندارد.

اگر سعودی ها در مورد موضوع فلسطین اصرار داشته باشند واکنش اسرائیل به هر توافقنامه صلح باید این باشد اگر پادشاهی عربستان می خواهد به فلسطینی ها کمک کند می توانند برای آنها در شهرها و قلمرو خود خانه هایی را برای آنان بسازند.

اسرائیل رژیم آل سعود در مکه و مدینه را در مقابل به رسمیت شناختن حق اسرائیل برای پایتخت تاریخی و ابدی بیت المقدس برسمیت بشناسد و در هر نقطه از پادشاهی عربستان سعودی در ازای به رسمیت شناختن حق  مسلم مردم یهود در تمام اسرائیل از دریای مدیترانه تا رود اردن و از تحریک رسانه ها علیه اسرائیل جلوگیری کند اگر قطر وارد مذاکرات با اسرائیل شود الجزیره بسیار مهم است. ما نیزچنین اقداماتی را متقابلاً انجام می دهیم.

 اسرائیل آماده است تا سفارت خود در عربستان سعودی را باز کند در هر جای آن کشور که عربستان سعودی تصمیم بگیرد تا در قبال آن سفارت آنها در بیت المقدس افتتاح شود این یک اصل اساسی است. دو طرف حق رای منفی علیه همدیگر در مجامع بین المللی ندارند اروپایی ها وآمریکایی حق حضور و دخالت در پای میز مذاکرات ما ندارند. اسرائیل هیچ ضمانت نامه بین اللمی را قبول دارد و نه می پذیرد حتی از نزدیکترین دوستانش باشد.

نتایج عادی سازی روابط و صلح برای اسرائیل به سرعت آشکار شود در تمام ابعاد فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی و گردشگری، تجاری، صنعتی، فنی، حمل و نقل هوایی، علمی، فن آوری، ورزش، مبادلات علمی، کسب و کار، تجارت و بویژه در سطح اقتصادی پیمانهای ویژه منعقد گردد و همه ممنوعیت های سابق علیه اسرائیل حذف شود.

 اسرائیل باید از توافقنامه دفاع مشترک با سعودی ها برحذر باشد، زیرا در ژانویه سال 1991 عربستان سعودی که توافقنامه امنیتی مشترک با عراق امضا کرد. آل سعود نشان داد همیشه تنها علاقمند به سرنوشت یک طرفه خود بود است و تصور یک سناریو که ارتش عربستان از اسرائیل محافظت کند بسیار سخت است مگر اینکه جنگی به طور مستقیم بر منافع عربستان تاثیر بگذارد

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه