کد خبر : 69483تاریخ ثبت : 1396/9/5 10:31:08
خطری بنام خبرسازی دروغین

خطری بنام خبرسازی دروغین

اندرسون توضیح می دهد که تاریخ پانصد ساله آمریکا شامل روند خبری جعلی و یا مصنوعی بوده است، منطق بنیانگذاران ایالات متحده از هنگامی که برسواحل آن پا گذاشتند متکی بر رویاهای فانتزی بوده است.

به گزارش کوگانا ورت اندرسن نویسنده ی پرفروشترین رمان"نوبت قرن و معتقدان واقعی" است. او همکار دور رونامه وانتی فایر دنیویورک تایمز استودیو 360 و ایستگاه رادیویی عمومی پادکست است . او همچنین برای تلویزیون، فیلم و تئاتر پیِِس متن می نویسد. اندرسن مجله جاسوسی را تاسیس کرد به عنوان سردبیر نیویورک کار کرده و یک ستون فرهنگی و نقد در نیویورکر دارد و فارغ التحصیل کالج هاروارداست همچنین بعنوان سردبیر لامپو هاروارد فعالیت داشته است.

فانتزی: کلمه ای شناخته شده که از منابع دیگر به فرهنگ لغت انگلیسی وارد شده و باز نشر داده شده است. ریشه یونانی و لاتین این کلمه معانی متنوعی را نشان می دهد اما به طور کلی در کاربرد واقعی به ایده ها و شرایط مرتبط با رویاها و خیال پردازی و اغراق، نفی واقعیت عینی و نقض ابعاد واقعی امور روزمره اشاره دارد.

 آمریکا سرزمین فانتزی (فانتزی لند) واضح است که این عنوان به معنای آن است که ایالات متحده کشوری است که تاریخ، سرگذشت و سرنوشتش از منظر این نویسندۀ آمریکایی در معیارهای شناخته شده از حوزۀ حقیقت و منطق دور بوده و نمونه ی آشکار از پارادوکسیکال در برخورد با امور جاری است.

  اندرسون توضیح می دهد که تاریخ پانصد ساله آمریکا شامل روند خبری جعلی و یا مصنوعی بوده است، منطق بنیانگذاران ایالات متحده از هنگامی که برسواحل آن پا گذاشتند متکی بر رویاهای فانتزی بوده است. البته ما نیز نگران هستیم در زمان حاضر ما نیز گروهی از افراط گرایان دست راستی قدرت در اختیار دارند که اینها به طور معمول بدون در نظر گرفتن دیگر انسان ها، چه پوستشان سیاه یا زرد باشد آمریکایی های سفید پوست را برتر می بینند،  جای تعجب هم ندارد زیرا سود آور ترین کار آمریکایی نامی که همه ی افراد در جهان آن را می شناسند سینما است.

که این صنعت سینما مصداق دقیقی از تعریف فانتزی است فانتزی و عرصه نامحدود رویاها که از محدوده منطق، علم، واقعیت و عینیت فراتر رفته است.
و در این زمینه، نویسنده این کتاب نتیجه گیری می کند و می نویسد: در آمریکا از ابتدا تمایل به فرد گرایی شدید در رویا پردازی و فانتزی به حماسه خیال پردازی ارتباط و پیوند داده شده است. بطوری که هر شهروند آزاد است که در عالم خیال به هر چیزی که دوست دارد باور داشته و به آن بپردازد.

 در وضعیت فعلی، مرز و خط تقسیم بین حقیقت و تو هم ناپدید شده پدیده ای که برای سیاست و فرهنگ آمریکا در قرن بیست و یکم بسیار خطرناک است.او سپس خوانندگان و تحلیلگران را نیز فرا می خواند تا فصل های این کتاب را مشخصاً در ابعاد زیر مورد تدقیق بیشتری قرار دهند:

اخبار دروغین

فرار از حقیقت

حقایق جایگزین

گر چه همه اینها نمی توانند حقیقت خالص یا همه واقعیت عینی را در آمریکا بیان کنند بلکه اینها واقعیتی است که عینیت محض از شرایط تحمیل شده بر این جامعه تو هم زده را پردازش می کند این پدیده ها با توجه به شرایطی شکل می گیرد و آن گونه بیان می شود یا به ما می گویند که با توجه به شرایط موجود با ضرورت ها سازگار است.

 نویسنده، خوانندگان کتاب را با توجه به محتوای ارائه شده، مورد خطاب قرار داده و می گوید: بنابراین شما حق دارید که حضور فرشتگان را باور داشته باشید در حالی که همسایه تان فقط به اشیاء مرموز یا بشقاب پرنده درحال پرواز فکر کند، و"راشل دولیزال" سیاستمدار سفید پوست حق دارد برای تأیید ادعا هایش ثابت کند که او یک سیاه پوست است.

سپس مولف کتاب در ادامه توضیح این موضوع طیف وسیعی از مسائل در این زمینه برشمرد و تشریح می کند: طبیعی بود که این وضعیت به رئیس جمهور ما (ترامپ) حق اصرار بدهد که جمعیت حامیانش بیشتر و قلدرتر از همه رقیبانش باشد.

«کورت اندرسون»در بخش هایی از کتابش به بررسی افسانه ها ، توهمات، اسطوره ها،قصه ها و خرافات خیمه زده بر واقعیت آمریکا می پردازد داستان درخت گیلاس منسوب به رئیس جمهور اسبق آمریکا «جورج واشنگتن» زمانی که او بچه ی بیش نبود و به سوی درخت گیلاس در باغ خانه رفت هیچکس او را ندیده بود اما او شروع به اعتراف و پذیرش گناه در مقابل پدرش کرد و گفت: مهمترین چیز نزد من صداقت است من این اشتباه را مرتکب شدم.

نویسنده کتاب پس از انتقاد آشکار از سیاست حکومتی کشورش سری هم به قضایای اجتماعی می زند در سال های اولیه جوانی (1950 تا 1960) به یاد می آورم که در حومه منهتن نیویورک یک خانم بالای 50 سال با موهای  خاکستری یا بیشتر سفید بود ولی به موهایش رنگی نزد و در آن زمان تنها هشت پزشک و جراح زیبایی در منهتن وجود داشتند اما  او همان گونه زندگی کرد که بود.  تا وقتی که انفجار جراحی پلاستیک را درک کرده و از نزدیک مشاهد کرد پدیده ای که توسط نویسنده در قالب بیانیه ای مطرح می شود و زمانی را باید دریافت که آمریکا غرق شدن در توهمات ملی را قانونی اعلام کرد که می خواست جوان ماندن ابدی را برای خود رقم بزند.

 نویسنده با استدلال در نتیجه گیری تاکید می کند این روند یعنی تسلیم شدن جامعه آمریكا به داستان فانتزیها یا زندگی فانتزی هر که بخواهد می تواند ببیند گر چه خود را متعهد به ترویح احتیاط علمی می دانم ولی با ایده ها یا تخیلاتی که بر واقعیت ها سایه انداخته ممکن است بر اساس فانتزی دیدن امور و با توجه به این که این ادراکات خیالی تو هم زا هستند، موجبات آسیب رساندن به دیگران را فراهم کنیم . و اگرا ینگونه نشود شاید میان خودمان به آن عادت کرده و در آن مشکلی نبینیم؟

عبدالمجید اورا

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه