کد خبر : 69461تاریخ ثبت : 1396/9/4 09:54:07
ما کنگانی ها چقدر در عقب ماندگی خودمان نقش داریم

ما کنگانی ها چقدر در عقب ماندگی خودمان نقش داریم

اگر کسی ما را سرزنش کرد که مثلاً چرا در هنگام انتخاب گزینه برتر در انتخابات شورا و مجلس صندوق رای را کج می بینید؟ و دچار سردرگمی و اشتباه می شوید نباید افسرده شویم زیرا در تفکیک چهار دسته از نامزدهای انتخاباتی خوب عمل نمی کنیم کسانی که می خواهند انتخابات به نفع پیشبرد برنامه عموم مردم با داشتن راهبردی اختصاصی دنبال کنند.

به گزارش کوگانا،اگر کسی به ما گفت: خیلی راه دوری نروید همین اطراف شما شهرستان های جم و ریز، دیر، عسلویه به ترتیب 20-15- 5 سال از شما که زمانی مرکز شهرستانهای جنوب استان و مرکز حوزه انتخابیه بودید جلو ترند نباید به ما بربخورد قاعدتاً مخاطبین همشهری واقع بین با این عبارت موافقند.

وقتی از دیر صحبت می کنیم می بینیم همین شرکت های متانول کاوه و پیرامون آن شهر بخش قابل توجهی از کارجویان منطقه ی جفرافیائی حاشیه خود را جذب کرده است. و یا در میزان بها دادن به تعلیم و تعلم را از حدود سه ده ی پیش نمونه ی بیاورم. خدا رحمت کند آقای" توفیقی" را که بعنوان دبیر ادبیات فارسی وعرب توانست تحولی استثانائی در آموزش پرورش دیر ایجاد کند همین بس که بگویم ایشان علاوه برکار آموزشی شبانه روزی آموزشی  در دیر با موتورسیکلت بعنوان دبیر و معلم راهنما به آبدون و بردخون هم می رفت تا آنجا هم کار آموزشی اش دنبال کند و هنگامی که فوت شدند بین مردم دیر و بستگان ایشان در شهر زادگاهش که فکر می کنم از شهرهای مرکزی ایران بود برسر محل دفنش، بحث و جدل بالا گرفت؟ که نشان میداد مردم دیر چقدر به معلم و دانش بها قائل بوده و هستند و یا شهرستان جم می بینم که تاهمین اواخر دو فرماندار از بچه های این شهرستان در منصب کارگزاری دو شهرستان مهم جنوب استان و به اضافه نماینده به بدنه ی عرصه سیاسی منطقه معرفی کرده است.

و وقتی از عسلویه صحبت می کنیم قابل مشاهده است که مطالبات پیگری شده مردم از شهرستان شدن از کل تا به جز تا حد زیادی بسرعت محقق شده است. و همه اینها و بیشتر از آنها نتیجه ی یک اعتقاد واحد بود همه با هم باشیم .

و بنابراین اگر کسی ما را سرزنش کرد که مثلاً چرا در هنگام انتخاب گزینه برتر در انتخابات شورا و مجلس صندوق رای را کج می بینید؟ و دچار سردرگمی و اشتباه می شوید نباید افسرده شویم زیرا در تفکیک چهار دسته از نامزدهای انتخاباتی خوب عمل نمی کنیم کسانی که می خواهند انتخابات به نفع پیشبرد برنامه عموم مردم با داشتن راهبردی اختصاصی دنبال کنند و دسته ی که تنها برای انتفاع شخصی و افراد دوربر خویش و کسب شهرت و معرفی خود وارد میدان می شوند افرادی که برای منحرف کردن اذهان افکار عمومی و تشتت آرا و افزایش شانس یک نامزد خاص مشارکت می کنند و برخی که برای کسب تجربه و یادگیری از نحوه روند انتخابات بطوری که بتواند در انتخابات های بعدی به نفع خود یادیگری حضوری قوی داشته باشد در آن شرکت می جویند.

و طبعاً در این پروسه ی انتخاب خوب و بد آن فرا روی ماست و براحتی می توان دستاوردهای اجتماعی و فرهنگی آن را ارزیابی کرد و اکنون با تاخیری دیر هنگام در این رویه می توان سراغ دسته ی اول را گرفت. زیرا چندان جای سرزنش برای فردی دیگر غیر از خودمان موجه بنظر نمی رسد.

وا گر بگویند در بسیاری از امور شهرتان بی برنامه و بدون استراتژی و براساس اقداماتی تصادفی و باری به هرجهت پیش میرود هم زیاد بیجا نگفته اند با همه ی این اوصاف اگر به این بپردازیم که اکنون چه داریم و کجای کاریم بسادگی می توان گفت: هر متر مربع شهرستان و هر فردی از آحاد شهروندان حاوی قابلیتی عطیم و ظرفیتی چشمگیراست که باید روش بکارگیری آن را از طریق شناسایی منابع گسترده انسانی و مادی و طبیعی و با بهره برداری صحیح از آنها در جهت اعتلا و پیشرفت شهرستانمان بکوشیم تا امروز بر روی تاریخ و داشته های سابقمان مانور دادیم و فخر فروختیم اکنون وقت آن رسیده که براساس دارائیمان، نقش و منابع وجودیمان از جغرافیای ارزشمندمان نیز بهره بگیریم. پس از این موقع به بعد زمان مطلب نوشتن و شعر گفتن و شعار دادن و در محافل خصوصی نقد کردن و غصه خوردن گذشته است.

 اگر دردی احساس می کنیم بفکرعلاجش باشیم آن هم از طریق صحیح واصولی درمانش اگر تحصیلکرده ها و نخبه هایی داریم که فراوانش و با کیفیتش راهم داریم زمان به میدان آمدن فرا رسیده و ترجیحاً شرایط وقت از دست دادن و فرصت واگذارکردن میدان و نتیجه را نداریم آنچه از کار باقی مانده را به پایان برسانیم مسیرش روشن است ما باید بخواهیم که با هم کار کنیم و با خودمان برخلاف گذشته اجماع و ائتلاف کنیم و خودمان را باز شناسیم.

رسانه های ما بتوانند تحلیلی درست و منطقی علمی از نحوه شکل گرفتن پدیده و ارتباط آنها باهم و در نتیجه اثرات احتمالی آن برسرنوشت همه ی شهرستان ارائه دهند . شبکه های اجتماعی در صدد رفع محرومیت و جبران عقب ماندگی ها باشند . و در نشست ها و جلسات، پرسشگری و مطرح طالبات مسنجم تر و موثرتر ارائه شود. این توانمندی را داریم اگر باور کنیم و اگر بخواهیم.

داستان سرخوردگی پس از تبدیل ما به یک انسان کم تحرک یا یک شهروند نقشه پذیر بی برنامه، فرموله شده و پردازش شده به نفع دیگران شروع شده است که خود الان به غمنامه ی چند جلدی مبدل شده است این واقعیت را چگونه باید باطل کرد تا با اهداف کلی جامعه و تفکر آن منطبق با برچسب های مختلف مطلوب بالندگی همراه شود.

 روشن است تمرکز بر افزایش سطح آگاهی بالا صرف نظر از اختلاف در زمان و مکان، زدودن مرز بندی های قبیله ای، سیاسی و محله ی  و باید حرکت اول باشد. درست همین است تا قاعده بازی را ندانیم نمی توانیم بازی را ببریم .

 

عبدالمجید اورا

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  Kh.sh | 5 آذر 1396 07:39:26 | ارسال پاسخ
  0
  1
  سلام وقت بخیر.من یه جوان کنگانی با طراحای زیادی در مورد ابادانی و پیشرفت اموزشی ،فرهنگی واقتصادی چه کسی طرحای منو گوش میده چه برسه به اجرا .با تشکر