کد خبر : 69444تاریخ ثبت : 1396/9/1 08:51:34
با بیماری لالی انتخابی بیشتر آشنا شوید کارشناس ارشد روان شناسی و مدرس دانشگاه

با بیماری لالی انتخابی بیشتر آشنا شوید

ملاک قابل توجه در این کودکان این است که آنها هیچ مشکلی در زبان؛ بیان و مکالمه ندارند و فقط در مکالمه ها به صورت انتخابی عمل می کنند. لالی انتخابی اختلال بسیار نادری است و در دختران شایعتر از پسران است و عموما مورد غفلت واقع می شود و تا زمان مدرسه مورد توجه و رسیدگی بالینی قرار نمی گیرد.

به گزارش کوگانا، تعریف لالی انتخابی: نوعی اختلال است که‌ در آن شخص با وجود اینکه در حالت عادی قادر به تکلم است در موقعیت هایی خاص یا در برابر افرادی خاص قادر به حرف زدن نیست. این اختلال ممکن است به همراه خجالت و اضطراب اجتماعی باشد. رفتارشخص از نگاه دیگران می تواند به اشتباه بی احترامی برداشت شود.

ویژگیها:

ملاک قابل توجه در این کودکان این است که آنها هیچ مشکلی در زبان؛ بیان و مکالمه ندارند و فقط در مکالمه ها به صورت انتخابی عمل می کنند. لالی انتخابی اختلال بسیار نادری است و در دختران شایعتر از پسران است و عموما مورد غفلت واقع می شود و تا زمان مدرسه مورد توجه و رسیدگی بالینی قرار نمی گیرد.

اضطراب ولالی انتخابی:

اضطراب ملاک شایعی در این کودکان است و ارتباط کودک بایکی از والدین خاصه مادر در بیشتر مواقع با گره های روان شناختی همراه است. امکان اینکه این اختلال به عنوان هراس اجتماعی (اضطراب اجتماعی) مورد درمان قرار گیرد بسیار است. به واقع هراس اجتماعی یکی از اختلال های همراه لالی انتخابی است. این اختلال موجب می شود که کودک در روابط اجتماعی اش؛ در مدرسه و در بین دوستان با مشکل مواجه شود و حتی گاهی مورد طرد قرار گیرد؛ وجود دارد.

علایم لالی انتخابی:

شکست مداوم برای صحبت کردن در موقعیت های اجتماعی خاص (موقعیت هایی که لازم است صحبت کندمانندمدرسه)باوجودصحبت کردن در موقعیتهای دیگر

تداخل باپیشرفت تحصیلی یاشغلی یاارتباطات اجتماعی

طول مدت اختلال حداقل یک ماه است (به ماه اول مدرسه محدود نمی شود)

 شکست در صحبت کردن ناشی از فقدان دانش یاراحتی بازیان گفتاری موردنیاز در موقعیت اجتماعی خاص نیست.

این اختلال بوسیله ی یک اختلال ارتباطی؛ بهترقابل توصیف نیست ودر طول دوره ی اختلال طیف اوتیسم ؛ اسکیزوفرنی یادیگر اختلال سایکوتیک وجود ندارد.

کمرویی ؛ اضطراب اجتماعی؛ ترس از خجالت اجتماعی و انزوای اجتماعی.

مشکل در حفظ ارتباط چشمی ؛ بیان پوچ وبی میلی به لبخند؛ مشکل در بیان احساسات ؛ حتی با اعضای خانواده.

گرایش به نگرانی بیشتر؛نسبت به اکثر افراد همسن خود - حساسیت به سروصدا وشلوغی.

درمان:

درمان لالی انتخابی به راحتی امکان پذیر نیست. برای درمان ابتدا باید به یک مشاور روان شناسی با تجربه و دارای پروانه اشتغال از سازمان نظام روان شناسی مراجعه شود تا با مصاحبه تشخیصی و بالینی وضعیت وی مورد بررسی قرار گرفته و علت آن که اغلب اضطراب اجتماعی است مورد بررسی قرار گیرد و در صورت نیاز تست و آزمون روان شناختی؛ ازمون روان شناختی لازم اخذ گردد و پس از آن بنا به تشخیص مشاور روان شناس برنامه رفتار درمانی؛ رفتار جراتمندانه و روش های اصلاح رفتار به کار برده شود و اگر احیانا مراجع در شرایط حاد قرار دارد جهت تجویز دارو به پزشک حاذق و باتجربه معرفی گردد.

دیگر اینکه آموزش های لازم به والدین وی درجهت رفتار باوی داده شود و شیوه رفتار باوی در محیط مدرسه نیز به آموزگار و معلم وی آموزش داده شود و به تدریج با انجام برنامه های رفتار درمانی و اصلاح رفتار؛ لالی انتخابی وی مورد بررسی قرار گرفته تا مشکل وی تخفیف پیدا کرده و حل شود.

نویسنده: حبیب رزمی زاده
کارشناس ارشد روان شناسی ؛مدرس دانشگاه ؛مشاور و روان درمانگر

آدرس مرکز مشاوره: کنگان؛کوچه دکتر اکبری ؛پشت دفتر پیشخوان رضوان زاده؛طبقه اول ؛واحداول.شماره تماس:۰۹۱۷۲۳۷۱۳۸۰___۰۹۱۷۷۷۴۱۳۸۰

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  نجوای کنگان | 28 آبان 1396 10:58:12 | ارسال پاسخ
  0
  2
  سلام براستاد. تقدیر از مقاله ی علمی وکاردبردی تان . سپاس
  کمالی | 28 آبان 1396 19:10:12 | ارسال پاسخ
  0
  1
  احسنت براستادرزمی زاده
  رسول | 28 آبان 1396 19:10:58 | ارسال پاسخ
  0
  2
  جالب بود.
  دانشجو | 28 آبان 1396 21:53:30 | ارسال پاسخ
  0
  3
  بهترین روان شناس ومشاورکنگان
  جناب دکتر رزمی زاده بزرگوار است.
  محمدی | 29 آبان 1396 08:14:45 | ارسال پاسخ
  0
  3
  درود بر استاد دکتر رزمی زاده
  موسوی | 29 آبان 1396 08:16:30 | ارسال پاسخ
  0
  1
  برای سلامتی استادبزرگ روان شناسی کنگان جناب دکتر رزمی زاده صلوات
  حسین | 29 آبان 1396 10:27:47 | ارسال پاسخ
  0
  1
  دکتر جان همیشه از این مطالب توسایت بزنید.