کد خبر : 69386 تاریخ ثبت : 1396/8/20 11:30:27
نزول رتبه جهانی ایران در فضای کسب و کار جهانی بر سرمایه‌ گذاری خارجی

نزول رتبه جهانی ایران در فضای کسب و کار جهانی بر سرمایه‌ گذاری خارجی

در شرق خلیج فارس، ایران در رتبه 124 جهانی قرار گرفته است که از چالش برانگیزترین شرایط سرمایه گذاری برای فعالیت شرکت ها برخوردار است با توجه به فساد اداری و مالی و نگرانی جدی شرکت های بین المللی که از احتمال وقوع و اعمال تحریم های جدید بین المللی واهمه دارند.

به گزارش کوگانادومینیک دادلی طی گزارشی در سایت فوربز( فوربس) نوشت : که خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA) منطقه ای شامل 21 کشور که مجموع ناخالص داخلی آن حدود 3 تریلیون دلار است با جمعیت 454 میلیون نفر فرصت های اقتصادی فراوانی را ارائه می دهد.

اما گزارش سهولت انجام تجارت گزارش اخیر بانک جهانی نشان می دهد كه وضعیت سرمایه گذاری آنجا مطلوب نیست. درحالی که که این منطقه در گستره وسیعی از منابع و محیط های بالقوه اقتصادی قرار دارد، از شهرهای بلند پروازی در خلیج فارس مانند دبی و دوحه، که قصد دارند زیر ساخت های خود را تا سطح جهانی را توسعه دهند تا کشورهای آسیب دیده ی مانند سوریه و یمن ظرفیت چشمگیری دارند.در این محدوده قابل توجه واقع شده اند.

در شرق خلیج فارس ایران در رتبه 124 جهانی قرار گرفته است که از چالش برانگیزترین شرایط سرمایه گذاری برای فعالیت شرکت ها برخوردار است با توجه به فساد اداری و مالی و نگرانی جدی شرکت های بین المللی که از احتمال وقوع و اعمال تحریم های جدید بین المللی واهمه دارند.

به ویژه نمونه های اخیر آن شرایط علیه سپاه پاسداران اعلام شده،برای سرمایه گذاری در آن کشور تردید روز افزونی را موجب شده است. در واقع علیرغم لغو تحریم های مختلف بین المللی در ایران در ماه ژانویه 2016 در مقایسه با سال گذشته با چهار پله تنزل را در رتبه بندی سهولت سرمایه گذاری در سال جاری کاهش انگیزه سرمایه گذاری را نشان داده است.

اما برای نمونه در طرف دیگر امارات متحده عربی یک موقعیت برجسته در این زمینه برای خود دست و پا کرده است، رتبه 21 بین 190 کشور دنیا از لحاظ سهولت انجام تجارت که از اقتصادهای بزرگتر مانند فرانسه و اسپانیا جلو افتاده است

نویسنده معتقد است که اکثر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس با وجود رتبه های مختلف خود در بخش بالا و نیمه اول رتبه بندی جهانی قرار دارند بحرین( 66 ) پس از آن عمان (71) ، قطر (83) و عربستان سعودی(92) و کویت ( 96) البته دو کشور کویت و عربستان در سال گذشته با کاهش رتبه روبرو بوده اند. با توجه به چشم انداز بلند عربستان در سال 2030 به منظور تنوع بخشیدن به اقتصاد و جذب سرمایه گذاران بین المللی بیشتر به کشوراین وضعیت یک سیگنال نگران کننده برای مقامات ریاض است.

اخیراً «بلومبرگ» نیز نوشت: اقتصاد سعودی شاهد ركودی بی سابقه ی است آمار این را نشان می دهد.

نویسنده در پایان نتیجه می گیرد: البته همیشه فرصت هایی برای شرکت های شجاع در چنین محیط هایی وجود دارد، اما اگر این کشورها در سال های آتی در جهت بهبود رتبه خود باشند، اول باید اول در عرصه سیاست اقتصادی پیشرفت کنند.


 

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه