کد خبر : 69319 تاریخ ثبت : 1396/8/7 11:12:49

چگونه به یک فرد مارگزیده کمک کنیم؟

کارشناس مسئول نظارت بر داروخانه ها و شرکت های توزیع دارو معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول بیان کرد: اولین اقدام جهت کمک به مصدومین ناشی از مارگزیدگی،ابتدا باید بیمار را آرام کرد و از حرکات بیش از حد او جلوگیری نمود و عضو محل گزیدگی مار را بی حرکت و هم سطح یا کمی پایین تر از سطح قلب نگه داشت.

به گزارش کوگاناالناز بهروز، در ششمین روز از هفته مسمومیت،انواع مسمومیت ناشی از گزیدگی ها را برشمرد و اظهار داشت : شایع ترین گزیدگی ها عبارتند از : 1) مارگزیدگی 2) عقرب گزیدگی 3) حیوان گزیدگی و 4) گزش حشرات همانند زنبورعسل ، ... .

دکتر الناز بهروز، اقدامات مهم جهت کمک رسانی به مصدومین ناشی از مارگزیدگی را این چنین تشریح کرد: در ابتدا باید بیمار را آرام کرد و از حرکات بیش از حد او جلوگیری نمود و عضو محل گزیدگی مار را بی حرکت و هم سطح یا کمی پایین تر از سطح قلب نگه داشت.بستن یک نوار محکم و پهن،چند انگشت بالاتر از محل گزیدگی مار بویژه اگر محل گزیدگی در دست ها یا پاها باشد، بستن نوار نباید آنقدر سفت باشد که جریان خون اندام را مختل کند. اگر ورم باعث سفت شدن نوار شد آنرا باز کنید و از محلی بالاتر ببندید. هر 10 تا15دقیقه به مدت یک دقیقه نوار را باز کرده و دوباره ببندید،این کار باید تا زمان آماده شدن پادزهر ادامه یابد.

وی همچنین افزود :در مارگزیدگی باید از سرد کردن عضو با آب سرد یا یخ خودداری کرد و هر چه سریعتر فرد مار گزیده را به اورژانس بیمارستان منتقل کنید و زمان را با تلاش برای کشتن و یا گرفتن مار از دست ندهید.اگر طی 5 تا 7 سال اخیر مصدوم مارگزیده، واکسن کزاز تزریق نکرده است به پزشک اطلاع دهید.

در ادامه دکتر بهروز در خصوص گزیدگی توسط زنبور عسل توضیح داد :در مورد نیش زنبور عسل، برداشتن سریع نیش از روی زخم، جهت جلوگیری از ورود بیشتر سم به زخم ضروری است.اگر فرد زنبورگزیده مشکل تنفسی داشت و یا تورم شدید و سریع در محل گزش بروز کرد، باید به پزشک مراجعه نماید.

وی در پایان توصیه کرد:نگهداری حیوانات خانگی باعث تجمع بیشتر حشرات می‌شود بنابراین لازم است نگهداری حیوانات اهلی توأم با رعایت بهداشت باشد.هم چنین از پوشیدن لباس‌هایی با رنگ روشن و استفاده از عطرهای تُند در مناطقی که حشرات زیادی وجود دارد جداً خودداری کنید؛ زیرا تمام این موارد باعث جذب زنبور‌ها می‌شود.

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه