کد خبر : 69305 تاریخ ثبت : 1396/8/7 10:14:47
چرا ایالات متحده نمی تواند با ایران سخت تر برخورد کند؟ وبسایت فورین افیرز:

چرا ایالات متحده نمی تواند با ایران سخت تر برخورد کند؟

ایجاد یک درگیری با ایران ممکن است برای برخی از افراد در واشنگتن جذاب باشد، اما اکثر ناظران آن را به عنوان یک حماقت بزرگ می بینند. برای ایالات متحده دشوار است که با ایران قوی تر برخورد کند.

به گزارش کوگاناایجاد یک درگیری با ایران ممکن است برای برخی از افراد در واشنگتن جذاب باشد، اما اکثر ناظران آن را به عنوان یک حماقت بزرگ می بینند. برای ایالات متحده دشوار است که با ایران قوی تر برخورد کند. این موضوع  به وضوح در اظهارات گزارش شده توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مشهود است به تازگی او گفت که شرایط هسته ای ایران برجام ( طرح جامع اقدام مشترک) را تایید نمی کند و همچنین در کنار آن به تحریم بیشتر سپاه پاسداران می پردازد.

از طریق این دو مرحله مدیریت ترامپ به ابراز نارضایتی خود در قالب سیاست جدید آمریکا در قبال ایران اقدام کرده است البته در همان زمان دولت ترامپ ناتوانی خود را در مورد یک تغییر ریشه ی در شکل استراتژی آمریکا در قبال ایران آشکارکرده است.

اظهارات اخیر دونالد ترامپ رویکرد حاشیه ی آمریکا در قبال ایران محسوب شده و از برخورد قاطعانه تر دوری کرده است که آن دو  اقدام تفاوت واقعی برای ایران ندارد.

 در واقع دولت ترامپ متوجه شده است که تغییر سیاست ایران دشوار است نه به این دلیل که مشکلات واشنگتن با ایران نامشخص است بلکه به این دلیل است که آنها نمی توانند بدون تغییر بنیادی در سیاست ایالات متحده در خاورمیانه به ایران پاسخ دهند.

واضح تر اینکه اگر واشنگتن نتواند استراتژی روشن خود را نسبت به سوریه در نظر بگیرد سیاست ایالات متحده نسبت به ایران بی اثر خواهد ماند.

اما استراتژی منطقه ای ایران ساده تر است که عمد تا در رویارویی با ایالات متحده و متحدان آن (اسرائیل) نهفته است و مهار ایران آسان نیست زیرا جنگ در عراق، سوریه و یمن به ایران اجازه داد تا نفوذ خود را در منطقه گسترش دهد و در کل منطقه متحدین ایران قوی تراز گذشته شده اند و ایران همچنان برسر مواضع خود پایداری نشان داده است. و توانایی ایران در تکیه بر عوامل منطقه ی خود برای هدف قرار دادن نیروهای آمریکایی، یک برگ فشار قوی علیه ایالات متحده بوده است بنابراین آمریکا نمی تواندخود را درگیر تهاجم علیه منافع ایران کند و این فشارهای جدید ترامپ از جایگاه ایران در خاورمیانه نمی کاهد و رها کردن سوریه در دست ایران نیز برای اسرائیل خطر افرین است.

 این تصمیم های جدید علیه ایران باعث شد تا ایالات متحده برای ایرانیان در نقش "مردشرور " ظاهر شود و نه فقط برای دولت های خارجی بلکه برای مردم ایران نیز قابل اعتماد نباشد. و اگر ایالات متحده قصد دارد که سپاه پاسداران را شکست دهد باید منبع نیروی منطقه ای را هدف قرار دهد البته نباید با ایران به درگیری نظامی فکر کرد و سوریه ممکن است جایی برای شروع این کار باشد ضمن اینکه سیاست ایالات متحده در رابطه با ایران نمی تواند منفی باشد زیرا ایالات متحده باید راه حل های توافقی را تشویق کرده و دیپلماسی قوی تری را با روسیه، اردن و ترکیه و اسرائیل دنبال کند.

از سوی دیگر خروج ایالات متحده از توافق هسته ای می تواند موضع سخت ایران را در مورد مصالحه تقویت کند و این به مبارزه با فعالیت های تهدید کننده آن کشور در منطقه کمک نمی کند. از سوی دیگر ایجاد یک درگیری با ایران ممکن است برای برخی از افراد در واشنگتن جذاب باشد اما اکثر ناظران آن را به عنوان یک حماقت بزرگ می بینند. ولی همراهی نظامیگری و دیپلماسی از سوی آمریکا می تواند در برابر قدامات ایران می تواند مفید باشد.

 

ترجمه: عبدالمجید اورا

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه