کد خبر : 69242 تاریخ ثبت : 1396/8/2 15:48:37
ایران برنده تحولات اخیر کردستان عراق است دیوید هیرست مدیر تحریه میدل است آی:

ایران برنده تحولات اخیر کردستان عراق است

باکمی دقت آشکار است که اسرائیل با ارسال سیگنال هایی به بارزانی پروژه ی تحولات اخیر اقلیم کردستان را آغاز کرد با وجودی که اینها حزب کارگر کردستان را تروریست خوانده بودند تلاش های اولیه اسرائیل در منطقه بود که به طور عمومی به مقدمه چینی برای عملی کردن این اقدام پرداخت.

به گزارش کوگانادیوید هیرست مدیر تحریه میدل است آی در گزارشی مفصل به شکست های متوالی ایالات متحده وعربستان واسرائیل وعصبانیت آنها از ایران می پردازد: باکمی دقت آشکار است که اسرائیل با ارسال سیگنال هایی به بارزانی پروژه ی تحولات اخیر اقلیم کردستان را آغاز کرد با وجودی که اینها حزب کارگر کردستان را تروریست خوانده بودند تلاش های اولیه اسرائیل در منطقه بود که به طور عمومی به مقدمه چینی برای عملی کردن این اقدام پرداخت. با وجودی که اینها حزب کارگر کردستان را تروریست خوانده بودند و نتانیاهو گفت: اسرائیل از تلاش های ایجاد کشور کردستان حمایت می کند.
 

سلمان پادشاه عربستان به منظور تهیج افکار عمومی، موضع خود را در حمایت از وحدت عراق بیان کرد اما در پشت صحنه عبدالله ربیعه مسئول دفتر دربار سلطنتی عربستان پس از ملاقات با بارزانی، تعدادی از نمایندگان خود را به اقلیم فرستاد تا بارزانی را تشویق کنند که پروژه خود را برای جداسازی و تقسیم دولت عراق ادامه دهد و خدشه آفرینی در موضوع تمامیت ارضی ترکیه و ایران را افزایش دهد.

یکی از این نمایندگان عربستان، ژنرال بازنشسته نیروهای مسلح سعودی انور عشقی بود که اکنون یک موسسه تحقیقاتی مستقر در جده را مرکز مطالعات استراتژیک و حقوقی خاورمیانه نامیده است او در مصاحبه با خبرگزاری اسپونتیک روسیه می گوید: با ایجاد کردستان یک سوم دو کشور ترکیه و ایران جدا می شود و این زمینه ی خوبی برای فشار بر این دو کشور است.

روزنامه العربی الجدید به نقل از یک مقام عراقی گفت: اربیل یادداشت تفاهمی با ابتسام الکتبی، رئیس مرکز پژوهشی سیاست امارات متحده عربی، برای کمک به برگزاری همه پرسی اخیر منعقد کرده و بارزانی دیداری مخفی از ابوظبی داشته است ولی عهد ابوظبی نیز فراتر از بیانیه و تائید، اقداماتی را درجهت حمایت از این پروژه انجام داده است عربستان سعودی با توجه به نوع تحولات اهداف خود را تغییر می دهد.


 

آنها دیده اند که حتی واحدهای ارتش عراق که توسط ایالات متحده آمریکا آموزش دیده و تامین مالی شده اند در حال مبارزه در کنار شبه نظامیان شیعه تحت حمایت ایران در پیروزی و مبارزه با داعش در شمال عراق مشارکت دارند.

 و پس از این هنگامی که کرکوک به دست دولت مرکزی عراق افتاد پیشمرگه کرد در کرکوک مقاومتی نکردند رژیم ریاض با شتاب به بیرون از قایق حمایت از کردها پرید سلمان پس از تماس تلفنی با حیدر العبادی، نخست وزیر عراق برای تأیید حمایت پادشاهی از حفظ حاکمیت سرزمینی عراق از او برای دیدار از ریاض دعوت کرد رئیس ستاد ارتش عراق نیز هفته گذشته از پادشاهی عربستان بازدید کرد.

شکست کامل پروژه عربستان و اسرائیل در کرکوک تنها یک نمونه دیگری از بی ثباتی در قلب در حال فروپاشی امپراتوری آمریکا در خاورمیانه است. ترکیه، منطقه کردستان، عراق و عربستان سعودی همگی متحدانی هستند که به شدت پیش ازاین توسط ایالات متحده سرمایه گذاری شدند.از حالا به بعد هیچکدام از این ها از لحاظ نظری که چگونه این متحدان به تعهد ایالات متحده و تعهدات آنها به یکدیگر پایبند باشند ارزشی نخواهد داشت.

دیوید هیرست در اینجا تاکید می کند: بنابراین شما به یک جهان پس از تسلط غرب خوش آمدید. انگلیس و روسیه قبل از این به از دست دادن امپراتوری های دردناک خود راضی شدند و در حال حاضر نوبت واشنگتن فرا رسیده است. و این کشور چاره ی ندارد جز اینکه هم پیمانان خود را رها کرده و از صبح تا شام سیاست متفاوتی داشته باشد. البته برندگانی دراین مرحله وجود دارند که ایران یکی از آنهاست.

سردار سلیمانی، فرمانده سپاه قدس سپاه پاسداران ایران که در غیاب یک واسطه بین المللی قابل اطمینان و قدرتمند می توان به او اعتماد کرد، نقش مهمی را در متقاعد کردن جبهه طالبانی درون اتحادیه ملی کردستان برای پایان دادن مخاصمه و رسیدن به توافق با نیروهای بسیج مردمی بازی کرد.

بدین ترتیب ایران تنها دو روز پس از عدم تائید توافقنامه هسته ای ایران همراه با نیروهای شیعه موفق به توسعه ی کنترل خود بر یک قطعه استراتژیک دیگر از خاک عراق و تعدادی از چاه های نفتی در داخل آن شد. ترکیه برای ایستادن در کنار تهران تلاش کرده است. نیروی نظامی نمادین ترکیه در عراق اکنون توسط تمام نیروهای بسیج مردمی عراق در محاصره قراردارند ولی شبه نظامیان شیعه تحت حمایت ایران به عنوان پیکان حمله به کرکوک وارد عمل شدند.و ایران برنده تحولات اخیر کردستان عراق است.

اکنون عربستان سعودی در این منطقه ضعیف تر از هر زمان دیگری است. بنابر این باید دید آیا به سر عقل خواهد آمد و از اشتباهاتش در بازی های مختلف که نتایج آن را از دست داده است درسی فرا گرفته است یا نه و این کشور با ادعای قیومیت یک مذهب حالا باید پاسخگوی یک لیست رو به رشد از شهرهای سنی ویران شده و میلیون ها پناهنده باشد. این تخریب و کشتار و آوارگان چیزی است که در حال حاضر نتیجه ی به اصطلاح رهبری عربستان سعودی از یک مذهب است.
اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه