کد خبر : 69147 تاریخ ثبت : 1396/7/19 09:54:12
 آمریکای غمگین و افول قدرت مرکزی جهان تحلیگر غربی:

آمریکای غمگین و افول قدرت مرکزی جهان

آمریکایی که بعنوان غول اقتصادی و فناوری و ابرقدرت نظامی معرفی می شد اکنون باید در قالب آمریکایی دیگری به عنوان آمریکای غمگین تعریف شود همان طور که در عنوان کتاب آمده است. این غم انگیزی آمریکا در طول پنج سال تمام که در آنجا زندگی کرده ام و نحوه زندگی مردم آن را با توجه به پتانسیل های موجود با تمام ادراک دریافته ام.

به گزارش کوگانا در بسیاری کتاب ها توسط تحلیلگران آمریکایی و خارجی و استراتژیستها در مورد موضوعات مختلف مربوط به سیاست های ایالات متحده در سطح جهانی ارائه شده است اما تعداد کمی کتاب وجود دارد که به تعریف واقعی وضعیت جامعه ایالات متحده پرداخته است.

بسیاری موافقند که ایالات متحده آمریکا موضعی مرکزی در سیاست بین المللی داشته است. بدون شک بزرگترین ابرقدرت متفاوت در جهان است که ما از زمان جنگ جهانی دوم سراغ داشته ایم. به نظر می رسید که این کشور  پس از سقوط دیوار برلین در سال 1989 و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق و سقوط نظام سوسیالیستی تبدیل به قدرت مرکزی در جهان یکپارچه شده بود.

در اینجا و از همین منظر کتاب مستند میشل فوکو که به عنوان گزارشگر برای کانال اول تلویزیونی فرانسوی در واشنگتن طی سالهای 2011 تا 2016 خدمت کرده است بسیار مهم است. او علاقه مند به توصیف آمریكا از درون آن کشور بعنوان شاهد علت یاب ماجر است و همان طور كه او آن شرایط را درک کرده تجربیات كامل خود را در آن کشور تحت عنوان آمریکای غمگین به رشته ی تحریر در آورده است.

میشل فوکو از آمریکا می نویسد: تنها یک آمریکا نیست. ما دو آمریکا را دیده ایم. آمریکایی که بعنوان غول اقتصادی و فناوری و ابرقدرت نظامی معرفی می شد اکنون باید در قالب آمریکایی دیگری به عنوان آمریکای غمگین تعریف شود همان طور که در عنوان کتاب آمده است. این غم انگیزی آمریکا در طول پنج سال تمام که در آنجا زندگی کرده ام و نحوه زندگی مردم آن را با توجه به پتانسیل های موجود با تمام ادراک دریافته ام.

Triste Amérique

یکی از توصیفات اساسی قابل ذکر این است که دولت این کشور نیمی از بودجه سالانه خود را برای تقویت زرادخانه نظامی و ارتش خود اختصاص داده است. اما این کشور است در تمام جنگ هایش شکست خورده است تنها اثر جنگ هایی که ناموفق بود فقط در جنگ ویتنام خلاصه نمی شوند هنوز خیمه و سایه شکست و تلخ کامی ها، ویرانی ها و خسارت فراوان حاصله از جنگ بر سر بسیاری از آمریکایی ها تا به امروز، حتی تا دهه های بعد ادامه دارد.

نویسنده در بخش دیگری از کتاب خود در عرصه اجتماعی آمریکا می نویسد: براساس آمارهای گوناگون نسبت زندانیان بیشتر از جمعیت کل زندان های چینی یا کره شمالی است. در همان مقیاس، ایالات متحده در سطوح مختلف میزان جرم و جنایت بسیار بالاتر است برای نمونه به طور متوسط روزانه حدود 30 تن در خاک آمریکا کشته می شوند.

 از سوی دیگر قابل ذکراست یکی از جدی ترین آسیب ها در آمریکا پدیده رو به رشد فقر از نظر تعداد روزافزون افزوده به جمعیت فقراست. طبق ارقام ارائه شده از هر چهار کودک آمریکایی یک کودک ناچار است تهیه غذای خود را از طریق انجمن های مساعدت ها اجتماعی دنبال کند. هزینه بالای تحصیل را هم به آن اضافه کنید که به طور هزینه تحصیل متوسط 40،000 دلار در سال مانع ادامه تحصیل تعداد زیادی از کودکان فقیر آمریکایی است.

نویسنده در فصل دیگری از کتاب خود تأکید می کند: سیاست های مالیاتی که توسط مسئولین دولت فدرال و همچنین در ایالت های مختلف ایالات متحده اتخاذ می شود بر اساس مجموعه ای از استانداردهای غیرمنصفانه علیه فقرا تثبیت شده است.

مولف کتاب در تحلیل ها و توصیف های وضعیت آمریكایی ها در سطوح گوناگون و شرایط مختلف استدلال و مدارک مستند همراه با آمار وارقام مطرح میكند كه آمریكای امروز در واقع آنچه را كه قبل از این آمریكای رویائی نامیده است و امواج متوالی مهاجران را از سراسر جهان جذب كرده بود باید گفت که این تصور از آغاز قرن بیست و یکم تغییر کرده است و آمریکائی رویائی مرده است.
 

در پایان نویسنده نتیجه گیری می کند: نشانه های اصلی غم انگیزی آمریکا واضح و آشکار و غیر قابل انکار است در این کشور بیشتر جنایات با استفاده سلاح آتشین انجام می شود و کشوری است که بیشترین تعداد زندانیان را دارد کشوری است بزرگترین تعداد فقیران را در خود جای داده است کشوری است که اقلیت ها به رسمیت شناخته نشده و در معرض بینوائی و خاموشی دائمی قرار دارند و کشوری است که عقاید وایده های دولتمردان برمردم تحمیل می شود و همه ی اینها به ما می گویند که هزینه زندگی اجتماعی پر از ابهام در این کشور روز به روز خطرناک تر می شود. واقعیت این است که آمریکای غمگین فعلی نتیجه ی وعده های ناموفق در( ثروتمندکردن و پیشرفت اجتماعی) بوسیله ی شخصیت های مشهور جهانی است که به طور عمده توسط رؤسای جمهور ایالات متحده نمایندگی می شود.
 

ترجمه:عبدالمجید اورا
منبع:
Title:    Triste Amérique
Format:    Paperback
Published:    May 6, 2016
Publisher:    Les Arènes
Language:    French

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه