کد خبر : 69128تاریخ ثبت : 1396/7/18 09:24:48
جایگاه خلاقیت و ابتکار در مدیریت شهری

جایگاه خلاقیت و ابتکار در مدیریت شهری

افزایش نشاط و شادابی شهر و شهروند موجب کاهش انواع بیماری ها می شود. سازگاری برنامه ریزی شهری با اصلاح معابر خیابان ها و کوچه باعث کاهش سرعت خودرو و موتورسیکلت ها و به حداقل رسیدن تصادفات می شود.

به گزارش کوگاناکلاس اول راهنماdی بودیم زنگ هنر خوشنویسی شیشه های دوات (جوهر) میز و دفتر و دست و لباسمان را مرکبی می کرد و صف اجازه گیرندگان برای شستشوی دست و در این زنگ بیشتر از زنگ های دیگر می شد به خانه که بر می گشتیم هم تازه اول دعوا  بود از این وضعیت و داد و بیداد دبیر از زنگ هنر بیشتر از زنگ ریاضی و هندسه می ترسیدیم بالاخره یک دانش آموز بدادمان رسید و راه حلی داد که هنوز هم قابل استفاده است بابا این که کاری ندارد یک تکه اسنفج یا پنبه توی دهانه قوطی مرکبی ات بگذار راحت می شوی واقعاً راحت شدیم از اینهمه خسارت مرکبی شدن اما آن سوی دنیا و چند سال قبل، یک ایده زیبا به ذهن یکی از مهندسان شهری خطور کرد او متوجه شد که از برخی بوته ها ی سبز در شب نوری روشن ساطع می شود و همچنین او مشاهده می کرد که بعضی پروانه ها و برخی از خزندگان در شب از خود روشنی ایجاد می کنند به دانشمندان ذیربط مراجعه کرده و از آنها می پرسید چگونه می توان با استفاده از این پدیده در شب هنگام نور صادر شده از گیاهان و درختان را‏ تقویت کرده و از آن استفاده کرد؟

تحقیقات در این زمینه آغاز شد دانشمندان به مطالعه ی گیاهان، درختان و حشرات پرداختند که در نتیجه آن پژوهش ها مشخص شد یک ماده وجود دارد که توسط گیاهان، درختان و حشرات تولید می شود. و این ماده را می توان به سبک تلقیح و پیوند ژنتیکی به درختان معرفی کرد تا نور بیشتری را تولید نمایند مزیت این کار در این بود که معمار ایتالیایی "کارلو مینیینی "می خواست خیابان ها را بدون نیاز به باطری های نوری یا انرژی الکتریکی یا حرارتی روشن کند. زیرا این درختان آرام و بدون وقفه نور کافی دارند.

آزمایشات مرتبط بر روی تغییر درختان با ترکیب عناصر ژنتیکی جدید انجام شد. محققان دریافتند که در هنگام بارش باران، هنگامی که چراغ های معمولی خاموش می شوند این درختان به نور افشانی خود ادامه می دهند اگر شما به دنبال منابع نور در آن درختان باشید آنها را پیدا نخواهید کرد. اما اگر شاخه ی از آن را بردارید نور آن همچنان در طول چند ساعت در دست شما خواهد ماند.

در پی این ماجرا و قضایای مشابه دانشمندان می خواهند پاسخ این سوال را بدانند آیا می توان یک درختچه با خصوصیات یک درخت بزرگ برای استفاده در خانه ایجاد کرد؟ آیا ممکن است زندگی نور در شاخه هایی که از درختان برداشته شده است، طولانی تر شود؟ هنوز جستجوها ادامه دارد برنامه ریزی خلاقانه شهری ضرورتی انکار ناپذیر است که درختکاری و فضای سبز جذابترین موارد آن برای اهالی و گردشگران می باشد.

متاسفانه می بینیم حتی دست اندرکاران امور شهری نیز در ارائه گزارش عملکرد وبیلان خود از فضای سبز و درختکاری کمتر صحبت می کنند. لذا ما باید برنامه ریزی شهری را دوباره ارزیابی کنیم. برنامه ریزی شهری نه تنها اهداف زیباشناختی بلکه اهداف بهداشتی، فرهنگی، اجتماعی و امنیتی نیز در برداشته باشد و بر این اساس در این بخش می خواهم روی سلامت و بهداشت در این عرصه تمرکز کنم. ممکن است گفته شود نگرانی های دیگر مهم تر از برنامه ریزی شهری هستند و بپرسیم که بیشتر منابع محدود مالی شهر در کدام حوزه ها هزینه می شوند؟

برنامه ریزی اولویت انجام امور است

 می گویند که برنامه ریزی شهری به طور مستقیم و غیر مستقیم با بهداشت و آموزش و پرورش در ارتباط است. چگونه تاسیسات، اماکن عمومی و خصوصی، اغلب امکانات و خدمات مورد نیاز شهروندان در یک شهر مربوط به برنامه ریزی شهری می شوند. ما معمولا برنامه ریزی متمرکز را انجام می دهیم و اکثر خدمات در مرکز شهر متمرکز می شوند. این رویه باعث تراکم و انسداد مسیر می شود. اگر ما دو لایه سرویس دهی داشتیم حداقل بعد ترافیک و حمل و نقل شرایط بهتری داشت. لایه اولیه در شعاع نقطه به نقطه در فاصله ی تعیین شده تا حاشیه شهر و لایه ثانویه کانون مرکزی حوالی مرکز آن که یکی از برنامه ریزی های سخت و پرمانع برنامه ریزی درخصوص خیابان ها و حمل و نقل عمومی است. برنامه ریزی مناسب منجربه روان شدن رفت آمد عابرین و وسائل نقیله می شود جابجائی بیماران و ارائه خدمات فوری دیگر را ساده تر می کند و ضمن اینکه دسترسی به نقاط مرکزی شهر و کاربری خدمات متنوع آموزشی و استفاده از مراکز فروش فروشگاه ها و موسسات مالی را تسهیل می کند.

اما عناصر غیر مستقیم که بیشترین تأثیر برشهروند و شهرنشینی دارد. درختکاری و فضای سبز است.

*چشم انداز زیبائی را ترسیم می کند.

* هوا را تمیز می کند.

* کاهش شدت نور خورشید و اشعه ی ماوراء بنفش

* نیاز به انرژی برای تبرید (خنک کردن فضا ومحیط ) را کاهش دهید.

* میزان دما به طور کلی در شهر کاهش می یابد.

* کاهش نیاز به آب برای محدوده فضای سبز را درپی دارد.

* آب باران را تمیز کرده و میزان آبهای زیر زمینی را افزایش می دهد.

* فرسایش خاک را محدود می کند.

* تامین کننده میوه و تغذیه انسان ها، پرندگان و سایر موجودات می شود.

* کمک می کند تا بیمار سریع تر بهبود یابد و استرس را کاهش  می دهد.

* کمک در مطالعات برای کاهش بیمارهای روحی و روانی و خشونت

* ممکن است به عنوان تفرجگاه برای بزرگسالان و محل بازی برای کودکان استفاده شود.

* کاشت درختان به طور کلی به همبستگی اجتماعی کمک می کند.

* پوشش مناسبی برای صحنه های خسته کننده خاکستری مانند پارکینگ خودرو و دیوارهای بتنی محسوب می شود.

* جذب انواع آلودگی ها و کاهش آلودگی صوتی و خنثی سازی آنها

* ممکن است منبع سوخت وحتی  درآمد در صورت نیاز باشد.

* ارزش واقعی اراضی واملاک را افزایش می دهد.


همه اینها به طور مستقیم و غیر مستقیم باعث افزایش نشاط و شادابی شهر و شهروند و نهایتاً موجب کاهش انواع بیماری ها می شود. سازگاری برنامه ریزی شهری با اصلاح معابر خیابان ها و کوچه باعث کاهش سرعت خودرو و موتورسیکلت ها و به حداقل رسیدن تصادفات می شود. این روند یک ارزش خوب برای ثبات برنامه ریزی فردی شهروندان را ایجاد می کند و افراد را به رعایت نظم و انضباط و نظافت محیط دعوت می کند ضمن اینکه روحیه ی همگرائی ها را باز می گرداند و این احساس خوب دست می دهد. تا شما در حفظ محدوده ی تمیز و منظم بیشتر تشویق شوید و از آن محیط  مراقبت کرده و در قبال آن احساس مسئولیت و مشارکت بیشتری کنید زیرا توسعه را لمس می کنید.

بر این پایه کار باید در دو سطح فرهنگی و گسترش زیر ساخت ها در قالب یک برنامه ریزی همه جانبه دنبال شود در مورد برنامه دو خط موازی توسعه وجود دارد که باید پیگیر آن بود خط اول نیازسنجی شهروندان و شهر در ابعاد شرایط اقلیمی و داده های محیطی و منافع در اختیار و قابل جذب و خط دوم تمرکز روی روش شناسی خلاقانه در یک مدل برنامه ریزی عملی با ترمیم اعتماد عمومی، فکر می کنم موضوعی که بصورتی قاطع می تواند در این روند شهروندان را منسجم کند برنامه ریزی مشارکتی و تعیین نقش شناخته شده برای آحاد شهروندان است زیرا توجه به برنامه ریزی و زیرساخت به نفع همه است و همه در این شرایط احساس می کنند برنده وذینفع هستند.

بدون شک "تفاوت ها" در اولویت بندی پروژه ها و روش های کار و پیاده سازی طرح ظاهر می شوند اما باید اجازه داد برای این نوع تفاوت ها به جای از دست دادن وقت به اموری بپردازیم که تضمین کننده موفقیت هستند و هیچ فشاری متوجه جهت و طرفی نباشد. موارد را بصورت گذرا و عمومی برشمردم . زیرا متخصصان و صاحب نظرانی  هستند که تجزیه و تحلیل علمی وفنی عناصر و ترکیب هدف این مطلب را بهتر از اینجانب می دانند.

 

عبدالمجید اورا

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه