کد خبر : 64735 تاریخ ثبت : 1395/10/28 10:12:18
شهر کنگان از نظر زیر ساخت ها بشدت فقیر است فعال مسائل فرهنگی اجتماعی کنگان:

شهر کنگان از نظر زیر ساخت ها بشدت فقیر است

درخصوص مسائل فرهنگی ، اجتماعی شهر کنگان به سراغ یکی از فعالان این عرصه در شهرمان یعنی سید عبدالرضا حسینی که داری مدرک کارشناسی علوم تربیتی از دانشگاه تهران و فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته ی حقوق عمومی دانشگاه علوم تحقیقات فارس است رفتیم و با وی گفتگویی انجام داده که محتوای آن را بشرح زیر تقدیم شما می نماییم :

به گزارش کوگانادرخصوص مسائل فرهنگی ، اجتماعی شهر کنگان به سراغ یکی از فعالان این عرصه در شهرمان یعنی "سید عبدالرضا حسینی" که داری مدرک کارشناسی علوم تربیتی از دانشگاه تهران و فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته ی حقوق عمومی دانشگاه علوم تحقیقات فارس است رفتیم و با وی  گفتگویی انجام داده که محتوای آن را بشرح زیر تقدیم شما می نماییم :
نکته ی مهم اینکه همه ی همکاران و اغلب شهروندن بومی "سید"را  با نگاه معلمی،دلسوزانه صریح و بدون تعارفش می شناسند بر همین پایه نوع نگاه متفاوتش به قضایای مورد بحث برایشان مهم و شنیدنی خواهد بود.


 باسلام ؛ لطفاً در مقدمه ی مصاحبه مختصری از گذشته کنگان برایمان بگویید؟
بنده هم به شما و مخاطبین ارجمند عرض سلام دارم . از گذشته ی دور و دراز کنگان یکی از بخشهای مهم بنادر وجزایر خلیج فارس بشمار می آمده که چند دهه قبل از انقلاب اسلامی، ایجاد ادارات و دوائر دولتی به بخش تبدیل شد. که تا همین اواخر گستره ی جغرافیایی آن از لحاظ کَمّی حدود سه برابر محدوه ی فعلی وسعت داشت.

و از منظر انسانی؛ طوائف واقوام متعددی در کنارهم در نهایت ارامش و احترام متقابل زندگی میکردند. از نظر فرهنگی این منطقه شرایط مطلوبی و آموزنده ی را تجربه کرده است.برای نمونه تاسیس اولین دبستان را در سال 1311 در سابقه ی فرهنگی خود دارد که افراد زیادی در آن به تحصیل پرداختند .


 و از نظر اقتصادی اهالی منطقه با توجه به سکونت در نوار محدوده ساحلی از زمان های پیشین با لنج های بادی به منظور ارتزاق، از طریق داد و ستد کالا به کشور های کرانه غربی و حتی کشورهای افریقایی و هندوستان رفت و امد داشته اند.


با توجه به سابقه ی تاریخی کنگان تحلیلی در رابطه با عقائد وباورهای مردم این شهر ارائه نمایید؟


مردم این منطقه از لحاظ اعتقادی در قالب نژادها و بافت های متنوع اجتماعی، جامعه ی را بنام کنگان شکل میداده اند. در حدود بیش از 60 سال قبل مسلمانان اکثریت جمعیت شهر را در بر می گرفت که با اقلیت "یهود" در این آبادی زندگی مسالمت آمیزی را داشتند. پس از مهاجرت آن اقلیت، مسلمانان تشیع و تسنن ایام  روزگار را برادر وار پشت سر گذاشته و بدون کوچکترین اصطکاک و نگرانی همچنان بر پیمان اخوت و همدلی پایبند مانده و بر آن اصرار دارندکه جزاین نیز نخواهد بود.


مردم کنگان بنا به گواه غیربومی های مقیم و کسانی که بصورتی موقت ساکن در  اینجا بوده اند کنگانی ها ؛مردمی مهمانواز، خونگرم، صمیمی و دوست داشتنی بشمار می آیندو عموما کسانی که با اهالی این شهر مراوده داشته اند، از این مردمان به نیکی یاد می نمایند


جنابعالی بعنوان یکی از فعالان اجتماعی ،فعالیتهای موجود این عرصه را چگونه ارزیابی می کنید؟


از این حیث می توان فعالیتهای اجتماعی کنگان را به دو بخش دولتی و غیر دولتی تقسیم کرد. که در بخش دولتی با تغییر دولت ها ساختار فعالیتها فرو می پاشدکه از این بابت در زندگی اجتماعی شهروندان نقشی احساس نمی شود.نظیر ستادهای انتخاباتی وانجمن ها ومحافل وابسته طراحی شده از سوی مقامات رسمی اما در بخش غیر دولتی فعالیتهای متنوعی گاهی مجموعه هایی مردمی بصورتی خود جوش شکل گرفته که تحرکات چشمگیر و ملموسی از خود بجای می گذارد و ضرورت ساماندهی این فعالیتها احساس می شود.(مانند هیات ، مجامع نیکوکاری ، خیریه و غیره...)


 مهم اینکه، ظرفیت و قابلیت نیروهای نخبه ی بومی توانمندو تحصیل کرده است که بعلل مختلف و منجمله ضعف بکارگیری این نیروها کار آمد موجب شده است تا متاسفانه از جنبه ی ارتقاء و جذب کانون اهتمام به منابع انسانی موجود در حوزه مدیریتی و سیاست گذاری اشتباه و سهل انگاری سازمانی نادیده گرفته شده است درنتیجه شهر در بهره گیری از توانمندی و خلاقیت نیروهای کارآمده محروم مانده است.


در اینجا علاقه مندیم از نکته نظرات تان پیرامون مدیریت شهری آگاه شویم لطفاً دیدگاهتان را مطرح نمایید ؟


متاسفانه در حال حاضر با وجود گسترش ابعاد فیزیکی شهر کنگان از نظر زیر ساخت ها مرتبط بشدت فقیر است و از این منظر این شهر در مقایسه ی با گذشته ی خود رشدی چشمگیر نیافته است و فرد احساس می کند درشهری که فاقد چشم انداز مدیریتی منسجم و کاری زندگی می کند.


نمونه این معضل با نگاه اولیه به سطح خیابانها که در واقع کوچه هایی بنام خیابان می باشند نفس رهگذران پیاده و سواره را به تنگ می آورد یا در همین موضوع نوع آسفالت بویژه در مرکز شهر و محلات پر تردد همین نکات مشکل آفرین را نمایندگی می کند و کافیست بارانی هرچند مختصر ببارد تا ریسک آبگرفتگی و براه افتادن سیل شرایطی خطرناک را برای شهروندان رقم بزند.
راستی چرا کسی پاسخگو نیست؟ حساب و کتاب و تراز مالی عمومی را چه می شود؟ گویا وقایع بگونه پیش می رو که بود و نبود مسئولین شهری دغدغه ی چندانی برای شهروندان پیش نمی آورد ! و صاجب منصبان سیاسی هم با اوضاع کنار آمده و بنظر نمی رسد کسی را ککی بگزد!

 امور فرهنگی شهر کنگان را چگونه  تجزیه و تجلیل می کنید؟


وقتی که کنگان را از لحاظ فرهنگی با گذشته خود مقایسه و تطبیق میدهیم، بجز افسوس و نگرانی چیزی عایدمان نمی شود حتی در گذشته ی نه چندان دور، شهر کنگان از چهره ی شخصیتی و هویتی چشمگیری بمراتب برتر و فعالتری از وضعیت امروزی برخوردار بود و گروهه ای مختلفی در این حوزه به فعالیت های فرهنگی و دفاع جانانه از هویت تاریخی خود مشغول بودند و در یک مثال عینی؛ عرضه ی مطبوعات، کتب، نشریات و محصولات فرهنگی شهر کنگان حتی کل مجموعه ی جنوب استان را پوشش می داد.


از سوی دیگر مدارس از لحاظ آموزشی، پرورش، فوق برنامه، رئوس برنامه های مورد نیاز جامعه و دانش آموزان و خانواده ها را در گذشته نسبت به شرایط فعلی در معیارهای شناخته شده کمی و کیفی فراتر از تعاریف کنونی برای زنجیره ی مربوطه فراهم می کرد.

بطوری که اثرات مطلوب و مرغوب آن در جامعه ملموس ومحسوس بود و جایگاه تعلیم وتربیت ومعلم از نگاه سازمانی و مردمی شان والای خودرا با برتری ویژه ی به پیش می برد و نقش فزاینده خود را نشان می داد. اما رفته رفته سکانداری این نهاد پایه و کلیدی در حوزه فرهنگی به کسانی سپرده شد که غالباً با مفهوم فرهنگ غریبه بوده و آشنایی چندانی با ایفای نقش فرهنگی خود نداشته اند.


 بعنوان سئوال آخر دراین گفتگو ،آینده ی کنگان در حیطه های بیان شده چگونه می بینید؟


امیدوارم برخلاف پیش بینی و تصورم شاهد پیشرفت همه جانبه ی شهرمان باشم اما با مشاهده وضعیت جاری و رکود فعالیهای فرهنگی و اجتماعی و برخی خود فراموشی ها حداقل در به روز آوری سوابق ارزشمند مردم این خطه در عین دخالت های عناصر و عوامل ناکارآمد در پروسه ی توسعه ی شهری، امیدی قابل توجه به بهبود شرایط و برون رفت از معضلات فعلی نیست؟ مگر آنکه موقعیت را دریافته و شتابی جدی به فعالیت های فرهنگی و اجتماعی هدفمندخود بدهیم .


 

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه
ح. بنکی | 28 دى 1395 11:12:57 | ارسال پاسخ
0
1
سلام عليكم.
دیدگاه مثبت استاد حسبنی و بیاناتی که در این مصاحبه ابراز داشته اند حاکی از شناخت عمیق ایشان به جامعه کنگان و داشته های تاریخی این منطقه است .
همانطور که در بیانات استاد ملاحظه می فرمایید، وضعیت فعلی کنگان چه از نظر ساختار و مبلمان شهری و چه از نظر توسعه ی همگون زیر ساخت های فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی همزمان با افزایش جمعیت ، به هیچ وجه متناسب و شایسته ی این شهر بزرگ و رو به توسعه نمی باشد .
بخشی از این معضل ناشی از ترکیب جمعیتی کنگان و مهاجرت های گسترده ی کنگانی ها به خارج از کنگان و همچنین ورود بی سابقه ی مهاجرین از اقصا نقاط کشور به کنگان می باشد . مهاجرینی که تا کنون نتوانسته اند جایگاه خود را به عنوان یک شهروند مطالبه گر در
شهر تثبیت نمایند . اما مهمترین دلیل استمرار نابسامانی هایی که استاد حسینی متذکر شده اند، شورای ناکارامد شهر کنگان است . شورایی که اعضای آن از همان ابتدا بنا را بر تفرقه و عدم انسجام و تکروی گذاشتند به طوری که الان در پایان مدت ماموریت خود شهری را به موکلانشان تحویل می دهند که شهردار ندارد و با وجود درامد سرشار، کوچه ها و خیابان ها و گردشگاه ها و دیگر زیر ساخت های شهری اش وضعیتی تاسف آور دارد .
مختارزاده | 28 دى 1395 11:39:58 | ارسال پاسخ
0
0
باسلاموعرض ادب
متاسفانه جناب حسینی عزیز بدون اطلاعات لازم مطالب رابیان داشته اند که دراین مقال جواب نمی گنجد،کنگان درامور هنرهای نمایشی ،ادبیات موسیقی،تجسمی،عکس ،ووووجایگاه هنری خود را یافته وصاحب جایگاه است بر خلاف زمانی که شما فقط جنگ می دیدید الان مردم تاتر میبنند ،گروهها درجشنواره استانی شرکت میکنند،موسیقی کنگان از شبکه های مختلف اجرا میشوددرادبیاتودیگر هنرها به همچنین ،درزیر ساختها هم خدمات دولت ونظام را از یاد نبرید هرچند که ما قاطعانه معتقدیم حق این شهرستان والاتر وبلاتر از این حرفهاست اما کم لطفی نیز شایسته نیست.شما دراین مراسمات وجشنواره های استانی در کنگان شرکت نمی کنید دلیل بر نبود برنامه فرهنگی نیست.الان دوستان تخصصی تر درحال پیگیریدموارد فرهنگی میباشند تشریف بیاورید از نزدیک اشنا شوید.
منصور | 28 دى 1395 17:57:31 | ارسال پاسخ
0
1
سلام به همه
من فکر می کنم اقای حسینی از ناحیه عدم تاثیر ووضعف خروجی کارکرد موثر فعالیتها ی فرهنگی واجتماعی ابراز گلایه کرده نه از نبود آمار وارقام ... اوماحصل آسیب های وارده به جامعه را می بیند که در این زمینه حجم مشکلات را هر فرد عادی هم تشخیص میدهد . به هرحال برای نتیجه گیری بهتر هنگام رویکردپاسخ به نقدها ومطالبات نباید از آینه روگردان یا روگران بود.
عبدالله | 29 دى 1395 11:23:42 | ارسال پاسخ
0
0
درود سید رضا حرف دل خیلی ها تو ای شهر زدی ممنون لطفاً بیشتر به مسائل شهرمون بپردازید.